Wydanie: PRESS 05-06/2022

SEKCJA SPECJALNA: Studia produkcyjne

ROK 2021 DLA RYNKU STUDIÓW PRODUKCYJNYCH TO CZAS LECZENIA RAN PO PANDEMII. POSZŁO NIEŹLE, BO KLIENCI WYDAWALI WIĘCEJ I POSZERZALI WSPÓŁPRACĘ O CORAZ TO NOWE OBSZARY

Tutaj pobierz bezpłatnie "Studia Produkcyjne" >>

***

Miniony rok był pierwszym, w którym studia produkcyjne działały już z pełnym rozeznaniem, na czym polega popandemiczna rzeczywistość. Covidowe metody pracy przestały być niezwykłe, a stały się nową rutyną. Klienci też przestali się bać i odmrażali budżety, które zamrozili w 2020 roku.

Zleceń było sporo, bo rynek produkcji reklamowej wzrósł, według estymacji branży, o ok. 7 proc. w stosunku do 2019 roku. – Można powiedzieć, że rozerwał się worek z produkcjami, bo realizowaliśmy plany za rok 2021 i zaległe za rok 2020 – mówi Szymon Gruszecki, CEO/co-owner Graffiti Films.

– To był bardzo dobry rok pod względem liczby projektów, aktywności na rynku lokalnym oraz międzynarodowym – zgadza się z nim Kacper Sawicki, prezes Papaya Films.

– O ile 2020 był rokiem próby, o tyle 2021 rokiem stabilizacji dla tych, którzy tę próbę pozytywnie przeszli – dodaje Jarek Boliński, managing director i producent w Propeller Film. Jednak Boliński zauważa, że zmniejszyła się liczba firm, które stały się beneficjantami nowej sytuacji. – Po okresie pandemii coraz mniej klientów ma dylemat, kogo wybrać: czy firmę X, która wprawdzie oferuje niższe ceny, za to nie daje odpowiednich gwarancji, i współpraca z nią niesie ryzyka, czy jednak firmę Y, która ma ceny trochę wyższe, ale wiadomo, że podoła, gdy pojawią się jakieś nieprzewidziane okoliczności. A rok covidowy pokazał, jak wiele może pójść nie tak. Klienci zrozumieli, że ryzyko się nie opłaca.

O tym, czy niezły rok 2021 to zapowiedź kolejnych wzrostów, o Stowarzyszeniu Producentów Reklamowych i celach, jakie sobie stawia, o kreatywności Generacji Z - czyli o badaniach zleconych przez Papaya Films, a także o gorących nazwiskach w branży piszemy w specjalnej sekcji w nowym numerze magazynu "Press". Przedstawiamy w niej także obszerne prezentacje najlepszych studiów produkcyjnych.

Zapraszamy do lektury. Wydawnictwo "Studia Produkcyjne" pobrać można tutaj. 

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.