Wydanie: PRESS 05-06/2022

Nie o Rosji

ZE SŁAWOMIREM SIERAKOWSKIM, PUBLICYSTĄ I PREZESEM ZARZĄDU KRYTYKI POLITYCZNEJ, ROZMAWIA MAREK TWARÓG

Jedno zastrzeżenie muszę poczynić, dość ważne.

Tak?

Nie uważam się za dziennikarza. Nigdy nie wykonywałem dziennikarskiej roboty. Nie pracowałem w żadnej redakcji, przy biurku. Tak, żeby znaleźć news. Dziennikarstwo to konkretna profesja, wymagająca doświadczenia, umiejętności. Mam bardzo dużo szacunku dla dziennikarzy.

Publicystyka to też dziennikarstwo.

Dziennikarz musi się naspotykać z politykami, nawydobywać od nich wiadomości, potwierdzić w innych źródłach. A potem musi to jakoś zobiektywizować. Ja nie muszę i nie chcę.

To kim jesteś?

Publicystą, socjologiem, analitykiem. Za granicą rozpoznają mnie raczej jako politologa. U nas jako dziennikarza – publicystę, bo się tego nie rozróżnia.

W Krytyce Politycznej pracujesz, właściwie nią zarządzasz.

Tak, ale nie zajmuję się od lat bieżącą pracą zespołów. Owszem, podrzucam teksty, autorów, książki, czasem robię dłuższe wywiady, ściągam poważniejszych gości z zagranicy, pilnuję, żebyśmy się utrzymali. Ale prowadzeniem Krytyki zajmują się Michał Borucki i Mikołaj Syska, a tworzeniem gazety i portalu Agnieszka Wiśniewska. To zasługa ich oraz dużego zespołu.

Marek Twaróg

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.