Wydanie: PRESS 05-06/2022

Jak ocalić imperium

Ryszard Kapuściński to wielka postać literatury, która nie potrzebuje wyłącznie laudacji. Tak uważa świat, ale nie wiadomo, czy wie to także jego córka

Wybiegnijmy w przyszłość.

Jest rok 2032. 4 marca setne urodziny obchodził będzie Ryszard Kapuściński. Czy po książki cesarza reportażu będą wtedy sięgać czytelnicy?

Po śmierci Alicji Kapuścińskiej (żona reportera zmarła w marcu 2022 roku) pytanie to nabrało nowego znaczenia. Prawa autorskie do twórczości reportera odziedziczyła jego córka – Rene Maisner. Sama przejmuje sprawy wydawnicze, pisze posłowia do jego książek, a czasem wstrzymuje nowe wydania.

– Będzie strażniczką pomnikowej pamięci ojca – obawiają się wielbiciele autora „Buszu po polsku” i „Imperium”. – Zaszkodzi to jego twórczości.

REPORTER RATUJE CENZORA

Ossolineum chciało wydać „Szachinszacha”, jedną z najgłośniejszych książek Kapuścińskiego. Opowieść o rewolucji Chomeiniego w Iranie miała się ukazać w nobliwej serii Biblioteki Narodowej: wychodzą tam arcydzieła literatury polskiej i światowej. To wydania krytyczne: z naukowym wstępem, przypisami. Dziesięć lat temu wydano tak „Cesarza”.

Stanisław Zasada

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.