Wydanie: PRESS 05-06/2022

Pracuję wolniej, ale głębiej

Trzykrotna zdobywczyni Grand Press za reportaż Anna Śmigulec dzieli się tajnikami swego wyjątkowego warsztatu z sobą samą sprzed 10 lat

Aniu,

mija dokładnie 10 lat, od kiedy opublikowałaś swój pierwszy reportaż. I to od razu w „Dużym Formacie”. Krzyczałaś wtedy z radości jak dziecko, bo to było twoje marzenie: pisać mądre, wnikliwe i poruszające reportaże. Posuwające wózeczek świata odrobinę do przodu.

Czułaś, że umiałabyś to robić, a jednocześnie wydawało ci się, że to przywilej jakiegoś specjalnego gatunku ludzi, dla ciebie niedosiężny.

Nigdy nie pracowałaś w gazecie. Nie przeszłaś ścieżki rozwoju od pisania o dziurze w jezdni w oddziale lokalnym do tworzenia dużych tekstów.

Od razu na głęboką wodę.

Na początku masz mnóstwo wątpliwości: czy umiesz znajdować tematy? Czy potrafisz zrobić solidny research? Czy jesteś w stanie przepuścić to przez swoją wrażliwość, po czym przejmująco napisać?

Niepotrzebnie się martwisz. Trudności, problemy i porażki przyjdą z zupełnie innej strony.

Jestem bardziej doświadczona i mądrzejsza od ciebie o tę dekadę. Pozwól, że dam ci parę wskazówek.

Anna Śmigulec

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.