Wydanie: PRESS 07-08/2021

Jak stracić konto na Instagramie

Użytkownicy Instagrama, którzy stracili dostęp do swoich kont, wiedzą już, że z firmą technologiczną nie ma dyskusji. Nie są rzadkością sytuacje, kiedy instagramerzy nie wiedzą, za co zabiera im się dostęp do własnych kont. Należy bowiem pamiętać, że Instagram jest prywatną firmą i musimy dopasować się do jej zasad. Dlatego ważne jest, aby znać regulamin i zasady społeczności platformy.

Pewnego dnia weszłam na Instagram i nie mogłam nic publikować ani przeglądać, ponieważ pojawił się komunikat, że moje konto zostało zablokowane – wspomina Olivia Tomczak, początkująca piosenkarka, znana w sieci jako Via. Powód? Brak odpowiedniego wieku. Zarzut Instagrama był jednak bezpodstawny, ponieważ w dniu nałożenia blokady Olivia miała prawie 15 lat, zaś z aplikacji mogą korzystać osoby powyżej 13. roku życia. Zdawałoby się, że problem zostanie szybko rozwiązany i nastolatka będzie mogła wrócić do dzielenia się twórczością i prywatnymi zdjęciami ze swoją społecznością. Ale stało się inaczej, mimo iż Instagram otrzymał dokumenty potwierdzające wiek Olivii, a także zapewnienie, że konto jest pod opieką osób pełnoletnich. – Odwoływaliśmy się. Wielokrotnie wysyłaliśmy moją legitymację, paszport, dowody rodziców. Przez kilka tygodni nie otrzymywaliśmy odpowiedzi, aż w końcu dostałam informację, że konto zostało usunięte – mówi Tomczak.

Strata była ogromna, ponieważ w chwili zamknięcia konta Vię obserwowało na Instagramie ponad 70 tys. osób. Z dnia na dzień straciła dostęp do wszystkich zdjęć, wpisów, komentarzy, polubień – bez możliwości ich odzyskania. W niepamięć poszło około pięciu lat pracy (zanim Via osiągnęła dozwolony wiek, konto prowadził jej tata). – To już nie chodzi nawet o followersów, lajki i serduszka, lecz o to, że stworzyłam na Instagramie fotoalbum ze swojego życia. Smutne jest, że zniknęły wspomnienia, zdjęcia, których nie mam już w swoim archiwum. Poza tym podobała mi się atmosfera, jaka panowała na profilu, więc tym bardziej trudno było mi się pożegnać z tym wszystkim – dodaje Olivia.

Iga Kołacz

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.