Wydanie: PRESS 09-10/2022

Toksykologia stosowana

Wymagający szef nie jest mobberem, ale mobbingiem mogą być powszechne w redakcjach zachowania, których jeszcze kilkanaście lat temu nikt w ten sposób nie kwalifikował

Dyskusja o sposobach zarządzania redakcją, traktowania pracowników, toksyczności środowiska, kompetencjach szefów, oczekiwaniach zwłaszcza młodych dziennikarzy – nabiera tempa.

Refleksje na ten temat grzęzną w osobistych przekonaniach o swoich racjach, interpretacjach i nadinterpretacjach prawa, subiektywnych ocenach i doświadczeniach. Poprosiliśmy więc prawników o profesjonalne spojrzenie na zachowania, które w redakcjach nie są rzadkością, a które na fali powszechnej debaty, jaka odbywa się w środowisku dziennikarskim, analizowane są także pod kątem łamania prawa.

Nie wzięliśmy pod uwagę przypadków ewidentnych – te bowiem najczęściej nie pozostawiają pola do interpretacji. Opisane sytuacje to jedynie model, schemat działania ludzi lub organizacji. Zawsze trzeba pamiętać, że sąd bierze pod uwagę wiele czynników i – jakkolwiek banalnie to brzmi – każdy przypadek jest inny.

Dorota Niećko

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.