Wydanie: PRESS 11-12/2021

Medal Wolności Słowa

NAGRODZENI ZA MĄDRE SŁOWA

PIERWSZA GALA MEDALU WOLNOŚCI SŁOWA ODBYŁA SIĘ W EUROPEJSKIM CENTRUM SOLIDARNOŚCI W GDAŃSKU

Andrzej Poczobut w kategorii Media, Adam Bodnar w kategorii Instytucja oraz Agnieszka Jankowiak-Maik w kategorii Obywatel – uhonorowani zostali Medalami Wolności Słowa. Medal Specjalny za bycie Świadkiem otrzymał Marian Turski. W Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku Fundacja Grand Press wręczyła te wyróżnienia po raz pierwszy.

Zniszczenie polskich mediów publicznych, przejęcie przez państwo prasy regionalnej pokazały, że wolność słowa jest w Polsce zagrożona. Gala Medali Wolności Słowa zbiegła się niespodziewanie z kulminacją kolejnej walki polityków rządzących z mediami – tym razem ze stacją TVN. Przewlekanie przyznania koncesji dla TVN 24 było jawnym wypowiedzeniem wojny niezależnym dziennikarzom.

– Gdy kilkanaście miesięcy temu zaczynaliśmy prace nad Medalem Wolności Słowa, nie sądziliśmy, że rok 2021 będzie taki trudny: że celem władzy będzie zamykanie ust dziennikarzom i ograniczenie obywatelskiego prawa do informacji – mówiła na scenie Weronika Mirowska, prezeska Fundacji Grand Press. – Rok temu wierzyliśmy, że Polska nie pójdzie drogą Węgier, które straciły swoje wolne media. Dziś wiemy, że byliśmy naiwni.

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.