Wydanie: PRESS 11-12/2021

Token, zupa nic

Najłatwiej wytłumaczyć tę ideę na przykładzie Disneya. Za pieniądze dostajesz dostęp do filmu albo zamawiasz uszy Myszki Miki. A za NFT kupujesz kultowy moment filmu, w którym Kopciuszek wkłada pantofelek

Kreacje szyte ręcznie z najdoskonalszych materiałów, często w pojedynczych egzemplarzach, powstają miesiącami. Nie dziwi więc, że zwykle traktuje się je jako dzieła sztuki, a nie ubrania. Postanowili to wykorzystać włoscy projektanci mody: Domenico Dolce i Stefano Gabbana, łącząc fizyczne kreacje ze światem wirtualnym, a przy okazji sprytnie to spieniężając. W sierpniu br. przed publicznością zgromadzoną w Venice Casino podczas trzydniowego Alta Moda zaprezentowali Collezione Genesi. Było w niej dziewięć projektów: dzieła fizyczne zaprojektowane przez projektantów – dwie sukienki, męski garnitur, dwie korony, które posiadały swoje cyfrowe wersje, oraz cztery pozostałe projekty będące dziełami w całości wirtualnymi, zarezerwowanymi wyłącznie dla tzw. metawersum.

O takiej koncepcji przyszłości w wywiadzie dla The Verge mówił założyciel Facebooka Mark Zuckerberg. Wyjaśniał, że o metawersum można myśleć, jak o „ucieleśnionym internecie, w którym zamiast tylko oglądać treści – jesteś w nim”. W tej wizji użytkownik i internet mają być jednym.

Zgodnie z taką ideą cała kolekcja Dolcego i Gabbany została wystawiona także online na Unxd.com, platformie sprzedającej cyfrowe dobra luksusowe i sztukę. Jak mówił założyciel i dyrektor generalny UNXD Shashi Menon, pomysł ten miał przyciągnąć przedstawicieli „kryptospołeczności”, czyli inaczej mówiąc – zamożnych inwestorów posługujących się kryptowalutami, którzy będą chcieli wydać duże sumy na sztukę NFT.

Do udziału w aukcji, która rozpoczęła się we wrześniu, zgłosiły się dziesiątki tysięcy zainteresowanych. Na początku października marka ogłosiła, że sprzedała dziewięcioczęściową kolekcję cyfrowych NFT wraz z prawdziwym couture za łączną kwotę 1 885 719 ethereum (kryptowaluta), a jej ekwiwalent według kursu z początku października wynosi ponad 6 mln dol. Dla branży modowej to absolutny rekord, a sukces Dolcego i Gabbany może wpłynąć na jeszcze większą przychylność twórców i kupujących w modowej branży. Produkty NFT mają bowiem ogromny potencjał, by generować duże przychody.

Przekonała się o tym m.in. Kate Moss, brytyjska supermodelka, która w kwietniu tego roku we współpracy z anonimową grupą znaną jako Moments in Time Collective wyprodukowała trzy filmy NFT, na których wykonuje codzienne czynności. Jeden, „Sleep With Kate” (klip z jej drzemką) sprzedany został za nieco ponad pięć etherów, które modelka przekazała na cele charytatywne (jeden ether wg kursu z 11 października 2021 roku to ok. 14 tys. zł). Na pozostałych filmach uchwycono Moss siedzącą za kierownicą samochodu i spacerującą po lesie. Na podobny pomysł wpadła ekskluzywna marka Gucci, która na swoim koncie ma „Arię”, wideo, dla którego inspiracją była jesienno-zimowa kolekcja 2021. Materiał został sprzedany na aukcji zorganizowanej przez dom aukcyjny Christie’s za 20 tys. dol. W cyfrowy świat weszła także marka Burberry. Dom mody zaprojektował komplet postaci i akcesoriów NFT na potrzeby gry MMO (Massive Multiplayer Online – dop. red.) „Blankos Block Party” stworzonej przez studio Mythical Games, przyciągającej graczy otwartym światem i rywalizacją z realnymi osobami. Markowe, choć wciąż wirtualne, ubrania zostały wyprzedane, a ich twórcy zarobili na nich prawie 400 tys. dol.

Piotr Zieliński

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.