Wydanie: PRESS 11-12/2021

Rozbici dokumentnie

Po zniszczeniu Trójki prezeska Polskiego Radia rękoma Mirosława Rogalskiego zabrała się za Studio Reportażu i Dokumentu

To było dobro narodowe – mówi o Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Ernest Zozuń, były dziennikarz Programu III, dziś pracujący w Radiu 357. – Agnieszka Kamińska zniszczyła studio tak, jak zniszczyła Trójkę – dodaje reportażystka Janina Jankowska.

W ciągu kilku miesięcy ze studia odeszła ponad połowa zespołu.

BEZKRÓLEWIE

Na początku 2020 roku Irena Piłatowska-Mądry zdecydowała się przejść na emeryturę po 16 latach kierowania Studiem Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. – Skoro długo pracowałam nad tym, żeby stworzyć dobry zespół i przygotować następczynię, uznałam, że mogę spokojnie odejść – mówi mi dziś. – Zależało mi na tym, żeby kierownictwo objęła osoba przygotowywana przeze mnie. Niestety, pani prezes nie wyraziła zgody i wszystko potoczyło się inaczej – przyznaje Piłatowska-Mądry.

– Irena miała silną pozycję. Takie osoby niechętnie się widzi, kiedy jest się tej klasy prezeską co Agnieszka Kamińska – komentuje reportażystka Janina Jankowska, której pracownicy Polskiego Radia nie mogą zapraszać do studia ani emitować jej reportaży z osobistego rozkazu prezeski spółki.

Irena Piłatowska-Mądry chciała, by kierowanie studiem przejęła po niej Olga Mickiewicz-Adamowicz, która pracowała w redakcji od 2014 roku, a w Polskim Radiu od połowy 2010 roku. – Olga, choć młoda, była akceptowana przez zespół i wysoko oceniana jako reportażystka, wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość. Ma predyspozycje, by zostać szefem – wyjaśnia Piłatowska. Tak się jednak nie stało. Mickiewicz-Adamowicz podczas spotkania z prezeską usłyszała, że zostanie poinformowana o decyzji. – Nigdy to nie nastąpiło – mówi Mickiewicz-Adamowicz.

Prezeska postanowiła powierzyć pełnienie obowiązków redaktorki naczelnej Agnieszce Walewicz, dotychczasowej sekretarz redakcji. Walewicz się jednak nie zgodziła.

Maciej Kozielski

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.