Wydanie: PRESS 11-12/2021

Gadzie dziennikarstwo

„Przypadkiem”, „pod przymusem”, „wprowadzony w błąd” – tak tłumaczyli się redaktorzy z pracy w dawnych gadzinówkach. Jakie to aktualne

Wyrok sądu na gadzinówki zapadł 7 września 1948 roku. Helena Wielgomasowa została skazana na sześć lat więzienia za grafomanię i pornografię, którą publikowała w kontrolowanej przez Niemców prasie.

„Królowa grafomanów GG”, jak nazywano Wielgomasową, była autorką wyjątkowo płodną. Napisała: 132 wiersze, 56 utworów prozatorskich oraz 6 utworów scenicznych od 1940 do 1944 roku. Jak pisało „Życie Warszawy” – sąd uzasadniał, że bezsporna jest „szkodliwość wydawnictw okupacyjnych, które wpływały demoralizująco na społeczeństwo, osłabiając tym samym ducha oporu wobec Niemców. Szczególnie niebezpieczne były te wydawnictwa dla młodzieży”.

Tomasz Borówka

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.