Nowy „Press”: Wolność Poczobuta bez ceny, Durczoka obraz prawdziwy, Trzódka się zgadza
– Najważniejsze, że o Andrzeju ciągle mówimy. To jedyna rzecz, jaką możemy dla niego zrobić: nie jesteśmy w stanie odbić go z więzienia ani wykupić – mówi Bartosz T. Wieliński, wicenaczelny „Gazety Wyborczej” o Andrzeju Poczobucie, swoim przyjacielu. W nowym „Pressie” przedstawiamy Dziennikarza Roku 2021, a zaczynamy od prostego uzasadnienia: „Poczobut od prawie roku nie napisał żadnego tekstu. W więzieniu robi jednak dużo więcej dla dziennikarstwa – pokazuje, że wolność słowa nie ma ceny”. Mówią o nim żona Oksana, a także Michnik, Blumsztajn, Wieliński, Jurecki.
„Press” do nabycia w dobrych salonach prasowych lub online (wydanie drukowane lub e-wydanie) na e-sklep.press.pl.
W nowym numerze „Press” podsumowujemy konkurs na Dziennikarza Roku 2021 (prezentujemy wskazania kilkudziesięciu redakcji), Grand Press, konkurs na Książkę Reporterską Roku, a także Grand Mobile Photo.
Wspomniany wyżej artykuł o Andrzeju Poczobucie zdecydowaliśmy się udostępnić bez opłat dla wszystkich czytelników. Właśnie po to, żeby jak najwięcej osób się o nim dowiedziało i usłyszało o postawie dziennikarza. Artykuł możesz przeczytać tutaj >>
A ponadto:
- „Jeśli pan mnie pyta, czy czuję, że zasłużyłam na te nagrody, to odpowiadam, że takiego poczucia nie mam. Nie jestem najwybitniejszą polską reporterką” – odpowiada Jagoda Grondecka na pytanie, czy zaskoczył ją fakt, że w konkursie Dziennikarz Roku 2021 zajęła wysokie drugie miejsce. „Papierosy, kawa, ja” – rozmowa z Jagodą Grondecką nie tylko o dziennikarstwie (czytaj tutaj)
- Kamil Durczok był wielkim dziennikarzem i słabym człowiekiem. Jego śmierć znów każe zadać pytanie: czy o zmarłym tylko dobrze, czy prawdziwie? (czytaj tutaj)
- Julian Reichelt kultywował seksizm na łamach „Bilda” i w redakcji, gdzie początkujące dziennikarki nazywano „dziewczynami Juliana”. O sprawie, która wstrząsnęła mediami w Niemczech (czytaj tutaj)
- Ten Square Games to firma założyciela Naszej Klasy, a jej nazwa pochodzi od 10-metrowego biura, w którym zaczynała 10 lat temu. Jak to się stało, że dziś jej zyski z gier mobilnych zbliżają się do zysków CD Projektu? (czytaj tutaj)
- „Wasz prezes, nasza Gazeta” – może trzeba nawiązać do dawnego hasła Adama Michnika o prezydencie i premierze, by zakończyć wojnę w Agorze. Stan na dziś: zawieszenie broni niepewne, choć wszyscy chcą dobrze (czytaj tutaj)
- Trzódka w radiu Tok FM ma swoją markę i wiernych słuchaczy. Co fascynuje w rozmowie, w której wszyscy się ze sobą zgadzają? Jacek Żakowski: – Trzódka nie ma być taka sama jak dziesiątki innych audycji, gdzie jest jatka i wzajemne przekrzykiwanie się. Ale krytyków audycji też jest sporo (czytaj tutaj)
- W górach, w powietrzu, na wodzie – wygląda to na pracę marzeń, ale nie zawsze jest różowo. O patenty na pracę z kamerą w warunkach ekstremalnych spytaliśmy twórców najlepszych filmów wyprawowych (czytaj tutaj)
- Bez wątpienia dobrali się: każdy ma inne atuty, wszyscy znają się na futbolu. I podobno prowokują. Lecz oburzonych, którzy chcieliby się pod nazwiskiem wypowiadać o Kanale Sportowym, ze świecą szukać. Pytamy o stan gry u Borka, Stanowskiego, Smokowskiego i Pola (czytaj tutaj)
- Zafiksowani na granicy – tak wielu zagranicznych dziennikarzy nie było w Polsce od dawna. Ani tak wielkiego zapotrzebowania na usługi fikserów, czyli tłumaczy, przewodników, organizatorów spotkań dla zagranicznych ekip. Jesteśmy na granicy polsko-białoruskiej (czytaj tutaj)
- Gdy kryzys na naszej wschodniej granicy pokazywały media całego świata – miejscowe, lokalne redakcje wolały pracować zza biurka. Zapytaliśmy dlaczego (czytaj tutaj)
- Wyjaśnić czytelnikowi, w czym rzecz, ale jednocześnie zachęcić do czytania dalej – dwa sprzeczne cele tzw. bulletu w tekstach Onetu wyjaśnia Piotr Kozanecki (czytaj tutaj)
- Nie znają się na mediach, ale wiernie służą partii matce. Tak sytuacja wygląda w wielu mediach, gdzie wpływy ma władza. A jak to się robi w Radiu Łódź? (czytaj tutaj)
- Stacja do wysiadania, czyli dlaczego z Polsat News odchodzą dziennikarze, skoro „wiarygodność chyba jeszcze nigdy nie była tak ważna”, jak zapewnia Dorota Gawryluk? (czytaj tutaj)
- Znajomość zbiorów archiwalnych i umiejętność kwerendy to jedno. Czasem jednak na trop można wpaść, wpisując hasło w Google. O warsztacie wybitnej researcherki książkowej fascynująco opowiada Wanda Lacrampe (czytaj tutaj)
- Badamy, dlaczego największe amerykańskie czasopisma w czasie pandemii utrzymały 95 proc. sprzedaży. Bo dziennikom ta sztuka się nie udała (czytaj tutaj)
- Pytają ją o los dzieci z Michałowa, lecz ona wolałaby opowiadać o losie strażników granicznych. My zatem opowiedzieliśmy o Annie Michalskiej, rzeczniczce Straży Granicznej – twarzy władzy działającej przy granicy polsko-białoruskiej (czytaj tutaj)
- O tym chyba mówi przysłowie „szewc bez butów chodzi”: fachowcy od PR przyznają, że zaniedbali PR branży PR. Dlatego ludzi do pracy brak (czytaj tutaj)
- Zasiedziałem się – mówi nam Paweł Tyszkiewicz – filozof i dyplomata, a przede wszystkim od 20 lat twarz Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR (czytaj tutaj)
- Codziennie na internetowych profilach osób znanych i lubianych pojawiają się treści sponsorowane. A przepisów o reklamie internetowej w Polsce brakuje. Rzecz o influencerach i prawie (czytaj tutaj)
W „Press” poza tym:
- Panorama Reklamy 2021 – dodatek specjalny (do kupienia tutaj)
Direct Mail – sekcja specjalna w styczniu dostępna tylko w magazynie (więcej informacji tutaj)
Nowy numer "Press" możesz kupić w dobrych salonach prasowych lub online (zamówić wydanie drukowane lub e-wydanie) na e-sklep.press.pl
(CP, 03.01.2022)