Wydanie: PRESS 11-12/2024

Skreślona karta

Ośrodek Karta z unikatowymi archiwami historycznymi przetrwał kryzysy Trzeciej RP i rządy PiS. Gdy stery w Polsce przejęły siły prodemokratyczne, stanął na krawędzi upadku

Warszawski Stary Mokotów, hall położonego na wysokim parterze lokalu zajmowanego przez Ośrodek Karta. Na regałach wyłożone książki wydawnictwa Karta i liczne numery kwartalnika o tej samej nazwie.

Drzwi po prawej stronie prowadzą do kilku skromnych pomieszczeń zajmowanych przez pracowników Ośrodka. Jedne są szczególne – wiodą do wąskich kręconych schodów, którymi można zejść do położonego w suterenie archiwum.

Tu, na półkach ruchomych regałów w segregatorach i metalowych szafach, znajdują się zbiory największego w Polsce archiwum społecznego. Składa się na nie Archiwum Społeczne XX i XXI w., obejmujące m.in.: kolekcję „Solidarność – narodziny ruchu”, wpisaną na listę UNESCO „Pamięć świata” i Archiwum Wschodnie z m.in. 1220 nagranymi i spisanymi relacjami Polaków i obywateli polskich represjonowanych przez ZSRS.

Do zbiorów Ośrodka Karta należy również Archiwum Opozycji z 6 tys. książek i broszur z drugiego obiegu z lat 1976–1990 oraz unikatowy wykaz 3686 czasopism i gazetek z drugiego obiegu z ok. 35 tys. egz. pojedynczych numerów. Karta ma też Archiwum Fotografii (490 tys. zdjęć) m.in. ze zbiorem zdjęć osób zesłanych w głąb ZSRS oraz Archiwum Historii Bliskiej – plon 20. edycji konkursu dla młodzieży, w którym uczniowie opisywali historię swoich najbliższych ze starszych pokoleń oraz dzieje miejscowości, w których zamieszkiwali.

Jan Fusiecki

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.