Wydanie: PRESS 05-06/2023
Sąd kapturowy
Maciej Świrski, nowy szef KRRiT, szybko wszedł na wojenną ścieżkę z niezależnymi mediami. W tej potyczce nie gra fair, bo w tych samych sprawach chce równocześnie oskarżać i wydawać wyroki
Na czele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Świrski stanął w październiku 2022 roku, a pierwszy cios w niezależne media wyprowadził już pod koniec grudnia. Ogłosił wtedy, że chce zbadać, czy reportaż „Siła kłamstwa”, nadany we wrześniu w TVN 24 i TVN, nie narusza zapisów ustawy o radiofonii i telewizji. Świrski nie ukrywał, że jego postępowanie wiąże się ze skargą złożoną przez Antoniego Macierewicza z Prawa i Sprawiedliwości, a więc przez polityka, którego działań bezpośrednio dotyczył dokument. Autor Piotr Świerczek dowodził bowiem, że podkomisja ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego, kierowana przez Macierewicza, ukryła dowody niezgodne z tezą o zamachu w Smoleńsku w 2010 roku.
Kolejne uderzenie w TVN nastąpiło na początku kwietnia 2023 roku. Świrski poinformował wtedy na stronie KRRiT, że wszczął postępowanie o ukaranie spółki w związku z reportażem TVN 24 pt. „Franciszkańska 3”. Jego autor Marcin Gutowski przedstawił w nim dowody na to, że Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele, zanim został papieżem.
Pod koniec kwietnia natomiast Maciej Świrski uznał, że należy przyjrzeć się rozmowie Moniki Olejnik z Barbarą Engelking w TVN 24, bo profestor oskarżyła Polaków o obojętność wobec losu Żydów w 1943 roku. Chce zbadać też rozmowę Olejnik z Agnieszką Holland.
Podobne postępowania przewodniczący KRRiT prowadzi też wobec innych niezależnych mediów – Radia Zet i Tok FM. Radio Zet Świrski chce ukarać za informacje Mariusza Gierszewskiego. Pierwszą, że transport prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przez Polskę w czasie jego podróży do USA (22 grudnia 2022 roku) został przeprowadzony z pominięciem polskich służb i policji. Przewodniczący sprawdza też podaną na początku kwietnia przez Radio Zet informację Mariusza Gierszewskiego i Radosława Grucy o pacjentce z Legnicy, która zmarła, oczekując przeniesienia na OIOM. „Rodzina złożyła zawiadomienie do prokuratury, twierdząc, że miejsce na OIOM-ie od kilkunastu miesięcy blokuje mąż marszałek sejmu Elżbiety Witek” – stwierdzili dziennikarze w swoim materiale.
Z kolei w przypadku Tok FM postępowanie dotyczy ukarania rozgłośni za wypowiedź Piotra Maślaka w czerwcu 2022 roku, który książkę do HiT Wojciecha Roszkowskiego nazwał „podręcznikiem dla Hitlerjugend”.
Michał Niedbalski
Aby przeczytać cały artykuł:
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter