Wydanie: PRESS 07-08/2024

Nazbierało się

Dziennikarze zbierają pieniądze przez internet na nowe programy, procesy i... pogrzeby

Agnieszka Romaszewska-Guzy, zwolniona dyscyplinarnie dyrektorka Biełsat TV, założyła zbiórkę w serwisie Zrzutka.pl. „18 lutego tego roku po 32 latach pracy w TVP zostałam zwolniona z firmy dyscyplinarnie. Z dnia na dzień, bez wypowiedzenia i jakiejkolwiek odprawy” – wytłumaczyła w opisie zbiórki. I dodała: „Nie mam zamiaru poddać się i tym razem. Potrzebuję środków na prawników”.

Dla „Press” mówi: – Pieniądze, które pozostaną po opłaceniu usług prawniczych, przeznaczę m.in. na dofinansowanie mojego programu na YouTubie, np. poprawę oświetlenia.

Na razie zebrała 16 tys. z planowanych 19 tys. zł. – Oczywiście był hejt związany z tym, że poprosiłam o pieniądze. Usługi prawne są jednak bardzo kosztowne, a ja nie uważam, bym za prowadzenie Biełsatu przez 17 lat powinna być karana dodatkowo jeszcze „karą finansową”. Przy takim hejcie byłam zaskoczona, że jest tylu wpłacających – stwierdza Romaszewska.

Krytyczne komentarze wynikały m.in. z ujawnionych zarobków. Onet.pl podawał, że w lutym Romaszewska otrzymała 22 tys. zł jako dyrektorka-redaktorka naczelna stacji. „W 2023 roku otrzymała dwie nagrody prezesa o łącznej wysokości 35 tys. zł brutto oraz nagrodę jubileuszową – 66 334 zł brutto” – pisał Onet.pl.

Na prawników zbiera też Samuel Pereira, były wiceszef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Telewizji Polskiej, którego również zwolniono dyscyplinarnie. W marcu TVP złożyła do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew przeciwko poprzednim władzom TAI: Michałowi Adamczykowi, Samuelowi Pereirze i Marcinowi Tulickiemu. TVP domaga się od nich 1,33 mln zł odszkodowania za utrudnianie korzystania z infrastruktury budynku TAI przy pl. Powstańców Warszawy, który swego czasu okupowali.

Michał Niedbalski

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.