Wydanie: PRESS 07-08/2024

Różdżką w mrowisko

J.K. Rowling, twórczyni „Harry’ego Pottera”, ostatnio najbardziej znana jest z komentarzy o granicach wolności wypowiedzi i prawach osób transpłciowych

To koniec wolności słowa w Szkocji, jeśli odnoszenie się do czyjejś płci biologicznej jest przestępstwem” – napisała w internecie J.K. Rowling (właśc. Joanne Murray), mieszkająca w szkockim Edynburgu brytyjska pisarka, scenarzystka, producentka filmowa i telewizyjna oraz filantropka. To była jej reakcja na obowiązujące od kwietnia przepisy, które przewidują nawet do siedmiu lat więzienia za mowę nienawiści w odniesieniu do wieku, niepełnosprawności, religii, orientacji seksualnej i tożsamości transpłciowej.

Budząca kontrowersje ustawa została okrzyknięta przez niektórych zamachem na wolność słowa. Wysuwają oni obawy, że przepisy mogą być wykorzystywane do ataków na konkretne grupy, m.in. feministki zarzucające środowiskom transaktywistów, że w imię tożsamości płciowej wystawiają na próbę prawa kobiet. Jednym z głównych punktów sporu jest kwestia dopuszczalności korzystania przez osoby trans z damskich szatni lub toalet: według niektórych feministek taka sytuacja naraża kobiety na nadużycia, nie ma bowiem pewności, czy wśród transseksualnych kobiet nie trafi się mężczyzna, który zwyczajnie blefuje.

Marta Zdzieborska

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.