Wydanie: PRESS 09-10/2023
Debata "Press": Rewolucja ESG
Dyrektywa CSRD zwiększy liczbę firm objętych raportowaniem pozafinansowym w Polsce ze 150 do trzech-czterech tysięcy
AGATA MAŁKOWSKA-SZOZDA, „PRESS”: Wprawdzie pierwsze raporty ESG zgodne z unijną dyrektywą CSRD pojawią się dopiero w 2025 roku, ale duże firmy od lat raportują kwestie pozafinansowe. Co w nich jest najmocniejszą stroną waszych firm?
EWA JANCZUKOWICZ-CICHOSZ, LPP: Kwestie środowiskowe. Strategia środowiskowa, którą obecnie realizujemy, wyznaczyła cele do osiągnięcia do 2025 roku. Już teraz jednak zabieramy się do jej aktualizacji, bo w minionym roku po raz pierwszy samodzielnie policzyliśmy naszą emisję gazów cieplarnianych. I zobaczyliśmy, w których punktach łańcucha dostaw nasz wpływ na środowisko jest największy. Odnieśliśmy się do tego, ogłaszając w lipcu nasze cele w obszarze dekarbonizacji, zgodne z wytycznymi porozumienia paryskiego.
PIOTR LACHOWICZ, GRUPA RABEN: U nas również kluczowym obszarem jest wpływ na środowisko naturalne. Branża transportowa ma istotny udział w emisji gazów cieplarnianych, więc nasi interesariusze oczekują od nas aktywności w tym zakresie. Dlatego od lat podejmujemy działania zmniejszające nasze emisje, zgodnie z porozumieniem paryskim i celem ograniczenia globalnego ocieplenia poniżej dwóch stopni. Zgodnie z nową dyrektywą będziemy musieli zrewidować strategię działania pod kątem większego wyzwania, czyli zmniejszenia ocieplenia o maksymalnie półtora stopnia. Dekarbonizacja jest dziś naszą najmocniejszą stroną. Natomiast jej raportowanie było dla nas wyzwaniem – nasz łańcuch dostaw to około dwóch tysięcy małych lub średnich podwykonawców. Udało się jednak zbadać nasz ekosystem pod kątem śladu węglowego i dzisiaj raportujemy go na poziomie całej grupy, czyli 15 krajów.
Aby przeczytać cały artykuł:
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter