Temat: ESG

Wydanie: ESG 2023

RABEN

DEKARBONIZACJA TO DLA ZRÓWNOWAŻONYCH BIZNESÓW DROGA JEDNOKIERUNKOWA

INICJATYWY GRUPY RABEN WSPIERAJĄCE ZMNIEJSZENIE ŚLADU WĘGLOWEGO BARDZO SZYBKO PRZYNIOSŁY WYMIERNE REZULTATY

Ciężarówki Grupy Raben od wielu dekad przemierzają europejskie drogi, ale tą wiodącą do dekarbonizacji firma podąża dopiero od kilku lat. I choć trasa jest pełna zakrętów, to operator logistyczny nie zwalnia tempa, mija kolejne kamienie milowe i jest coraz bliżej ambitnych celów, które sobie wyznaczył. To zasługa między innymi projektu Eco2Way.

Na Grupie Raben spoczywa szczególna odpowiedzialność za środowisko – jest przecież jednym z liderów europejskiego sektora TSL, a emisje generowane przez transport ciężki stanowią ok. 25 proc. wszystkich emisji z transportu w UE. Ten stan rzeczy zmobilizował firmę do opracowania ambitnych planów i podjęcia działań w kierunku dekarbonizacji. W 2022 roku przyjęła nowe cele redukcji emisji CO2, zgodne ze zobowiązaniami porozumienia paryskiego. Oznacza to przede wszystkim zmniejszenie emisji o 38,7 proc. w zakresie 1 i 2 (czyli powstałych ze spalania paliw przez własny tabor, przez zakup energii elektrycznej czy ciepła) do 2030 roku (w porównaniu z 2020). Cele te zostały zweryfikowane i zatwierdzone przez ekspertów Science Based Targets initiative (SBTi). Raben przystąpił do tej inicjatywy w 2021 roku, aby podkreślić znaczenie zagadnień związanych z klimatem, a przy tym bardziej efektywnie i przejrzyście zarządzać emisjami.

W krótszej perspektywie czasowej – już do 2025 roku – w ramach walki ze zmianami klimatycznymi operator zamierza zredukować intensywność emisji w swoich obiektach o 30 proc., a w transporcie o 10 proc., zwiększyć udział pojazdów spełniających min. normę Euro V we flocie własnej i dostawców do 96 proc., dalej rozwijać kalkulator emisji CO2 na poziomie przesyłki i wdrażać rozwiązania w zakresie zielonej energii. Realizacja gospodarki o obiegu zamkniętym w firmie ma przynieść efekty w postaci segregacji odpadów na poziomie 90 proc. we wszystkich lokalizacjach oraz wzrostu udziału elektronicznych dokumentów również do 90 proc., czemu towarzyszy sadzenie drzew w imieniu klientów, którzy zrezygnują z faktur papierowych.

Z myślą o ochronie środowiska w Grupie Raben od kilku lat funkcjonuje szeroko zakrojony projekt Eco2Way, który skupia przedsięwzięcia z obszaru redukcji emisji i gospodarowania odpadami oraz rozmaite inicjatywy ekologiczne. Niektóre z nich to prawdziwe kamienie milowe, pozwalające już teraz zrobić znaczące postępy w dziedzinie dekarbonizacji lub dobrze rokujące na przyszłość. W 2021 roku Grupa Raben podpisała z PGE Obrót umowę Power Purchase Agreement (PPA), na mocy której w latach 2023–2029 Raben w Polsce we własnych lokalizacjach będzie korzystać w 100 proc. z zeroemisyjnej energii. Specjalnie na potrzeby operatora logistycznego powstają farmy fotowoltaiczne o łącznej powierzchni ok. 40 ha i mocy ok. 35 MWp, dostarczające 35 tys. MWh rocznie.

Ponadto trwają prace nad wykorzystaniem zielonej energii w transporcie. Jesienią ub.r. Raben połączył siły z IKEA Industry oraz Volvo Trucks, aby wdrożyć zeroemisyjne elektryczne samochody ciężarowe Volvo FM w systemie transportowym. Pojazd tego typu jest używany do obsługi wewnętrznego przepływu towarów pomiędzy fabrykami producenta mebli w Zbąszynku i Babimoście, położonymi w odległości 12 kilometrów, i ładowany w zakładach produkcyjnych IKEA Industry za pomocą energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnego źródła zewnętrznego. Długookresowy plan zakłada rozbudowę floty o kolejne pojazdy w oparciu o wnioski z projektu pilotażowego.

Dla Grupy Raben – świadomej współczesnych wyzwań, z jasną wizją przyszłości – działania na rzecz ochrony klimatu stanowią kluczowy element Strategii Zrównoważonego Rozwoju, a zarazem jeden z filarów strategii biznesowej. Gdy znalazła się na drodze do dekarbonizacji, nie zamierza z niej zawrócić, zaś inicjatywy, które to wspierają, bardzo szybko przyniosły wymierne rezultaty. Jednak o prawdziwym sukcesie będzie można mówić dopiero wtedy, gdy stale współpracujący z operatorem przewoźnicy włączą się w ten proces i wyznaczą własne cele redukcyjne zgodne z wiedzą naukową, co może nastąpić już w 2026 roku.

EFEKT

O 26,2 PROC. RABEN zredukował emisję CO2 w zakresach 1 i 2 w 2022 roku (w porównaniu z 2020 rokiem)

DO 76,2 PROC. WZRÓSŁ UDZIAŁ zielonej energii elektrycznej w infrastrukturze magazynowej i biurowej w całej Grupie Raben (15 krajów) w 2022 roku (z 9,2 proc. w 2020)

Press

KONTAKT

Ewelina Jabłońska-Gryżenia
head of sustainability Raben Group
tel. 667 653 639
[email protected]

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.