Temat: pożegnanie

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Czerwiec 08, 2025

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Nie żyje Ryszard Wójcik, twórca programów telewizyjnych dla TVP. Miał 90 lat

Ryszard Wójcik był autorem filmów dokumentalnych oraz współtworzył programy dla TVP (fot. David Tomaseti/Unsplash.com)

W wieku 90 lat zmarł Ryszard Wójcik, autor programów telewizyjnych dla Telewizji Polskiej, ale także pisarz, dokumentalista i reporter.

Informację o śmierci Wójcika jako pierwszy podał serwis tvn24.pl, z którym skontaktowała się żona autora, Alicja Badowska-Wójcik. Pisarz zmarł 3 czerwca. O jego śmierci poinformował także jeden z użytkowników mediów społecznościowych.

Press

(screen: Facebook/Radek Biczak)

Wójcik urodził się w 1935 roku we wsi Zemborzyce Podleśne pod Lublinem. Swoje reportaże i artykuły publikował w latach 50. w piśmie "Sztandar Młodych".

Później, w latach sześćdziesiątych, zaczął pracę w TVP, gdzie był autorem wielu filmów dokumentalnych oraz współtworzył programy telewizyjne "Reportaż z pocztówki", "Zatrzymane w kadrze", "Ludzie i zdarzenia", "Ludzie z plakatów" i "Bez apelacji". Podczas swojej kariery w telewizji pracował w redakcji społecznej, w redakcji reportażu oraz w redakcji publicystyki kulturalnej.

Jest autorem książek "Święci garnki lepią", "Umarli wracają do baz...", "Odmieńcy" oraz "Zjeść go!". Jak można przeczytać w jego biogramie, interesował się głównie reportażem, zwłaszcza o tematyce obyczajowej. Jego teksty były publikowane między innymi w "Tygodniku Kulturalnym", "Miesięczniku Literackim" i "Polityce".

Ryszard Wójcik jest laureatem wielu nagród. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi w 1979 roku, a jego reportaż "Człowiek znikąd" wyróżniono Nagrodą Funduszu Literatury.

(HAD, 08.06.2025)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.