Poczta Polska

POMOC, KTÓRA SIĘ LICZY

POCZTA POLSKA WSPARŁA NA WIELE SPOSOBÓW NIE TYLKO UKRAIŃCÓW W ICH KRAJU I W POLSCE, ALE I ICH INSTYTUCJE

Natychmiast po ukazaniu się mediach pierwszych informacji o rosyjskiej agresji na Ukrainę, 24 lutego 2022 roku, Poczta Polska uruchomiła specjalny zespół zarządzania kryzysowego w swojej centrali i lokalne zespoły kryzysowe dla województw wschodnich i północno-wschodnich. Postawiono przed nimi zadanie monitorowania zagrożeń, minimalizowania ryzyka wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz koordynowania działania jednego z największych polskich pracodawców.

Od tego też dnia Poczta wspiera Ukrainę na wiele sposobów. Nie tylko pomaga tamtejszym instytucjom i obywatelom na miejscu, ale też tym napływającym do Polski. Wspiera swojego odpowiednika w zaatakowanym państwie – przejęła rolę łącznika UkrPoshta w międzynarodowym ruchu pocztowym. Przekazała też siedem swoich bankowozów największemu bankowi w Ukrainie, PrivatBankowi, aby wesprzeć proces konwojowania gotówki, tak potrzebnej sąsiadom w tym trudnym czasie. Gest ten spotkał się z oficjalnymi podziękowaniami ze strony ukraińskiego Ministerstwa Infrastruktury.

W ramach akcji wsparcia dla zaatakowanego sąsiada „Pomoc Ukrainie”, od 1 do 27 kwietnia br. zwolniła z opłat paczki międzynarodowe EMS z najpotrzebniejszymi przedmiotami o charakterze pomocy humanitarnej kierowane do Ukrainy, o wadze do 20 kg. Wcześniej, decyzją zarządu Spółki, zwolnione zostały z opłaty pocztowej przesyłki zagraniczne kierowane do magazynu Pol-CEel, gdzie przed dalszą drogą zbierana jest pomoc humanitarna dla ukraińskich adresatów. Ponadto spółka oddała do dyspozycji odpowiednich struktur państwowych m.in. miejsca noclegowe w ośrodkach szkoleniowo-wypoczynkowych „Mauritius” w Szklarskiej Porębie i „Dąb” w Ustroniu, w których gości blisko 200 uchodźców. Udostępnia też swoje pojazdy do przewozu obywateli Ukrainy z granicy do wskazanego przez sztaby kryzysowe miejsca w Polsce i do transportów na rzecz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. 

Press

W placówkach Poczty Polskiej na terenie całego kraju zostały umieszczone plakaty akcji promujące platformę PomagamUkrainie.gov.pl – centralną, zweryfikowaną bazę danych o różnorodnych działaniach pomocowych. Poczta włączyła się także w kampanię informacyjną „Walka z dezinformacją” prowadzoną przez Ministerstwo Obrony Narodowej – w ok. 4,7 tys. placówek pocztowych pojawiły się plakaty i ulotki ostrzegające przed rozpowszechnianiem informacji, które mogą zagrażać bezpieczeństwu Polski i Polaków. 25 marca do placówek trafił, w nakładzie 3 mln egz., specjalny znaczek pocztowy emisji „Jesteśmy z Wami!”, wyraz wsparcia, szacunku i solidarności z walczącą o wolność i niepodległość Ukrainą.

Niemal od początku wojny w Ukrainie spółka organizuje także zbiórki koleżeńskie wśród pracowników. Dzięki nim do regionalnych punktów recepcyjnych i magazynów trafiło kilkadziesiąt palet z rzeczami najpotrzebniejszymi uchodźcom. Fundacja „Pocztowy Dar” uruchomiła także specjalne subkonto do wpłat na pomoc dla Ukrainy – za wszystkie wpłacone na nie środki kupowane są produkty dołączane do kolejnych transportów. W efekcie w połowie marca br. do odbiorców w Ukrainie trafiło pięć tirów z produktami wartymi prawie 235 tys. euro, czyli ponad 1,1 mln zł. Były to m.in. koce termiczne, płaszcze przeciwdeszczowe, buty ochronne, śpiwory dla dzieci, rękawice ochronne, pieluchy jednorazowe dla dzieci, płyny dezynfekujące, woda mineralna czy apteczki pierwszej pomocy. Przedmioty te zostały przekazane przez Amazon, z którym spółka współpracuje w ramach wielu usług. Łącznie podmioty z grupy Poczty Polskiej –  we współpracy z klientami i fundacją „Pocztowy Dar” – wysłały dotychczas do Ukrainy ponad 200 palet z darami o wartości ponad 1,3 mln zł. Sukcesywnie organizowane są kolejne transporty.

Spółka zgłosiła także gotowość zatrudnienia obywateli Ukrainy, a swoim pracownikom udostępniła słowniczek zwrotów i terminów pocztowych w języku ukraińskim, by mogli się komunikować z ukraińskimi klientami.

Press

KONTAKT

[email protected]

EFEKT

PONAD1,3 MLN ZŁ WYNIOSŁA DO TEJ PORY wartość darów, wysłanych do Ukrainy przez grupę Poczta Polska i jej Fundację „Pocztowy Dar”, we współpracy z pracownikami i klientami

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.