Nationale-Nederlanden

OD ROKU NATIONALE-NEDERLANDEN WSPIERA DZIAŁANIA SKIEROWANE DO OSÓB ZMAGAJĄCYCH SIĘ Z DEPRESJĄ W ZWIĄZKU Z CHOROBĄ NOWOTWOROWĄ, A OD LUTEGO BR. TAKŻE OBYWATELI UKRAINY DOŚWIADCZONYCH TRAUMĄ WOJENNĄ

W czerwcu ub.r. Nationale-Nederlanden wsparło uruchomienie przez Fundację „Twarze Depresji” programu bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej dla osób chorych na nowotwór zagrożonych depresją, a także dla ich bliskich. Ubezpieczyciel angażuje się w edukację Polaków, jeśli chodzi o szerzenie wiedzy na temat diagnostyki oraz profilaktyki związanej z chorobami nowotworowymi. Dlatego firma zdecydowała się zostać jednym z głównych partnerów akcji „Rak? To nie tak!”.

– Co trzecia osoba chora onkologicznie zmaga się również z depresją. Nieleczona, pogarsza rokowania pacjenta. Wierzę, że nasze działania w obszarze psychoonkologii pomogą pacjentom i ich bliskim zauważyć problem wywołany pojawieniem się choroby, dzięki czemu nie tylko obniżą wywołany przez nią stres, ale także dadzą siły do walki o zdrowie i życie – mówi Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji ,,Twarze Depresji”.

Jednym z celów kampanii „Rak? To nie tak!” jest poruszenie problemu związanego z obniżeniem nastroju u pacjentów onkologicznych i ich najbliższych. Badania pokazują, że średnio co trzecia osoba, u której zdiagnozowano raka, cierpi także z powodu depresji, co może pogłębić zdrowotny kryzys. Tymczasem w Polsce czas oczekiwania na wizytę u psychoonkologa może wynieść nawet rok, a nieleczone zaburzenie obniża szanse wyzdrowienia.

Dodatkowo zauważono potrzebę przełamania tabu związanego z profilaktyką. Pojawiające się u wielu osób fałszywe przekonania mówiące o tym, że pójście na badania to ściąganie na siebie choroby, często powodują całkowitą rezygnację z konsultacji medycznych. Tymczasem profilaktyka odgrywa w onkologii istotną rolę.

W ub.r. dzięki ścisłej współpracy z Fundacją i wsparciu finansowemu Nationale-Nederlanden uruchomiony został pierwszy w Polsce program umożliwiający zdalne konsultacje psychologiczne i psychiatryczne dla potrzebujących. Przez ostatni rok w ramach akcji „Rak? To nie tak!” zrealizowano ich ponad 1,2 tys., a na stronie internetowej ubezpieczyciela umieszczono wideoporadniki. Eksperci przekonują w nich, że oswajając strach związany z chorobą, można skuteczniej zadbać o swoje zdrowie. Każdy z filmików adresowany jest do jednej z trzech grup odbiorców. Materiały edukacyjne trafiły także do ponad 30 szpitali i oddziałów onkologicznych w Polsce.

Na problem nieleczonej depresji zwracali uwagę również ambasadorzy. Marcin Bosak czy Urszula Dudziak, którzy sami w przeszłości chorowali na raka, podkreślali na łamach magazynu Fundacji ,,Twarze Depresji”, jak ważne jest sięganie po pomoc profesjonalistów podczas trudnych sytuacji życiowych.

W lutym br. Nationale-Nederlanden dołączyło do kolejnej inicjatywy, finansując program „Twarze depresji dla Ukrainy”. Aby wesprzeć ofiary wojny i zminimalizować ryzyko rozwoju u nich zespołu stresu pourazowego, uruchomiona została bezpłatna, zdalna pomoc psychologiczna i psychiatryczna skierowana do Ukraińców – dzieci i dorosłych. Za pośrednictwem wideokonsultacji z programu mogą skorzystać także osoby przebywające poza terytorium Polski.

Od momentu uruchomienia programu zrealizowano ponad 500 konsultacji, z czego blisko 40 proc. spotkań przeprowadzonych zostało z osobami, które nadal przebywają na terenie Ukrainy.

Press

KONTAKT

Marta Pokutycka-Mądrala
rzecznik prasowy, dyrektor komunikacji korporacyjnej
[email protected]

EFEKT

PONAD 1,2 TYS. KONSULTACJI PSYCHOLOGICZNYCH i psychiatrycznych dla osób z chorobą nowotworową i blisko 600 dla obywateli Ukrainy zagrożonych zespołem stresu pourazowego

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.