Famur

NIECH NASIĄKNĄ EKOLOGIĄ

DZIĘKI WARSZTATOM „EKOMOCNI” NAJMŁODSI MOGLI PRZEKONAĆ SIĘ, DLACZEGO PRZYRODA JEST TAK WAŻNA I JAK JĄ CHRONIĆ

W e wrześniu 2021 roku Grupa Famur rozpoczęła w Regionalnej Placówce Opiekuńczo-Terapeutycznej nr 1 i nr 2 w Gliwicach cykl warsztatów ekologicznych „Ekomocni”. Celem projektu było kształtowanie u najmłodszych ekologicznych postaw i nawyków, które powinny towarzyszyć wszystkim w codziennym życiu.

Podczas pierwszych warsztatów zatytułowanych „Drugie życie śmieci – wstęp do zero waste i recyklingu” wolontariusze z Famuru i Elgór+Hansen SA, spółki zależnej, opowiadali m.in. o podstawowych zasadach odzyskiwania i przetwarzania odpadów, o tym, co się z nimi dzieje po ich wyrzuceniu i jak długo niektóre z nich mogą się rozkładać oraz jaki ma to wpływ na środowisko. Dzieci miały okazję nadać śmieciom drugie życie i stworzyły gitary z pudełek po chusteczkach i gumek recepturek, bębenki z plastikowych pojemników i reklamówek foliowych, grzechotki z pudełek i słoiczków wypełnionych kapslami i nakrętkami oraz wiele innych.

Podczas drugiego spotkania pt. „Uratuj owada – uratuj środowisko” poznawano insekty, które mają ogromne znaczenie dla środowiska – można było się dowiedzieć, jak wyglądają m.in. złotooki czy biegacze oraz że każda biedronka ma siedem kropek. Dużo uwagi poświęcono pożyteczności owadów zapylających, takich jak biedronki czy trzmiele. Na koniec warsztatu podopieczni gliwickiej placówki, po krótkim instruktażu i z pomocą wolontariuszy, stworzyli domki dla owadów, które znalazły swoje miejsce w ogródku ośrodka.

Press

W ramach warsztatów pt. „Sekretne życie drzew – czyli o ogromnym znaczeniu drzew i lasów dla naszego życia” ich uczestnicy mogli dowiedzieć się, że buk produkuje dziennie 7 tys. litrów tlenu i że wiele drzew, np. brzoza, ma właściwości zdrowotne i może wpływać na redukcję stresu. Podczas warsztatów pokazano dzieciom, jak mogą same w domu wyhodować swój drzewostan – stworzono wspólnie 13 pięknych „lasów” w słoikach, które dzisiaj zdobią parapety placówki.

„Ekomocni” to projekt zrealizowany w ramach minigrantu przyznanego przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach i Korpus Solidarności, z którymi współpracuje Barbara Stachańczyk, kierownik działu rozwoju organizacji Famur SA – jedna z wolontariuszek inicjatywy. Projekt będzie kontynuowany.

Press

KONTAKT

Barbara Stachańczyk
kierownik działu rozwoju organizacji
tel. 667 952 697
[email protected]

EFEKTY

3 DUŻE DOMKI DLA OWADÓW POŻYTECZNYCH, składające się z 13 mniejszych, stanęły w ogrodzie przy Regionalnej Placówce Opiekuńczo-Terapeutycznej nr 1 i nr 2 w Gliwicach

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.