Wydanie: PRESS 5-6/2025

Warsztat: Drugi mózg. Zarządzanie notatkami

Stanisław Stanuch omawia program do tworzenia notatek, ich aktualizowania, przechowywania i co najważniejsze – korzystania z własnego archiwum

W czasach, gdy komputery nie były codziennością, redakcyjny kolega pokazał mi swoje bogate archiwum złożone z teczek, w których gromadził misternie wycięte z gazet wycinki na różne tematy. Jego system archiwizacji był prosty i skuteczny. Teczki odpowiadały dzisiejszym folderom na dysku, można powiedzieć: kategoriom, a pojedyncze wycinki – plikom. Każdy wycinek miał dodatkowo odręcznie napisane kilka wyrazów, np. nazwisko bohatera, miasto, przedsiębiorstwo – odpowiedniki dzisiejszych tagów. Archiwum działało całkiem sprawnie, ale im było bogatsze, tym większe miał z nim problemy. Przykładowo wycinek dotyczący działacza aktualnie rządzącej partii powinien przejść do teczki z politykami, ale równocześnie ten sam pan wcześniej działał w lokalnym biznesie, który też miał teczkę. Jak to rozwiązać? – zastanawiał się kolega.

Stanisław M. Stanuch

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.