Wydanie: PRESS 05-06/2024

Bilans zamknięcia

Koniec PiS stał się początkiem rozliczeń z mediami, które dobrze żyły za jego czasów. OKO.press i Onet zaczęły od RMF FM

O wieloletnim szefie informacji RMF FM Marku Balawajderze głośno zrobiło się pod koniec października 2023 roku. Krzysztof Boczek w serwisie OKO.press ujawnił m.in., że: „Żona szefa informacji RMF FM Marka Balawajdra jest dyrektorką w czeskiej spółce córce Orlenu. Płocki koncern i jego prezes brylują w radiu, a do RMF płynie kasa ze spółek Skarbu Państwa”.

Jeden z dziennikarzy RMF FM, cytowany przez OKO.press, komentował: „Nie pamiętam żadnej większej afery odkrytej przez nas. Ostatnio to chyba, gdy pisaliśmy o wyborach kopertowych. Jeśli są, to lajtowe rzeczy, typu podkomisja się nie zebrała ani razu w trakcie kadencji”. I dalej „Pracownicy przekonują, że niektóre głośne tematy są w RMF traktowane po macoszemu. Przykład? Sprawa pani Joanny z Krakowa, którą policja potraktowała jak przestępczynię, bo zażyła tabletkę poronną” – pisało OKO.press.

Grupa RMF odpierała zarzuty OKO.press, zarzucając mu manipulację. Podała, że wszystkie spółki Orlenu wydały w jej stacjach w 2021 roku 3,8 mln zł, a w 2022 roku – 3,9 mln zł, co stanowiło 1,1 proc. jej wpływów reklamowych. „Dla porównania wydatki spółek Orlenu w latach poprzedzających rządy PiS i prezesa Obajtka w Orlenie stanowiły w 2013 r. 0,95 proc. przychodów Grupy RMF, a w 2014 r. 1 proc.”. Choć Boczek pisał o  samym RMF FM.

Prezes Grupy RMF Kazimierz Gródek w tekście zamieszczonym w serwisie Rmf24.pl zwracał uwagę, że artykuł OKO.press „ochoczo podjęły media, przede wszystkim te związane z konkurencyjną stacją radiową”. Przekonywał, że dziennikarze OKO.press „zestawili dane cennikowe dot. wydatków Orlenu z jednostkowym sprawozdaniem RMF, aby wywołać wrażenie, że ponad 20 proc. przychodów RMF pochodzi z Grupy Orlen”.

Krzysztof Boczek pod koniec tekstu o RMF FM napisał o podejrzeniach mobbingu w stacji: „Od lata 2023 w RMF FM toczy się postępowanie antymobbingowe – słyszymy od naszych rozmówców. Grupa RMF właśnie potwierdziła to oficjalnie. Według naszych informatorów najwięcej zarzutów pada wobec Marka Balawajdra”.

Maciej Kozielski

Aby przeczytać cały artykuł:

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.