Wydanie: PRESS 03/2016
Szyfrem do mnie mów
Jestem przyjacielem. Chcę dostarczyć w bezpieczny sposób informacje Laurze Poitras i tylko jej, ale nie mogę znaleźć jej klucza gpg. Czy możesz pomóc”? – taki zaszyfrowany e-mail dostaje Micah Lee 11 stycznia 2013 roku. Lee jest członkiem-założycielem Freedom of The Press Foundation i byłym pracownikiem Electronic Frontier Foundation. Od jego decyzji zależy, czy w ciągu najbliższego roku cały świat przekona się, w jaki sposób działają tajne amerykańskie służby podsłuchujące ludzi na całym świecie. Laura Poitras to amerykańska dokumentalistka i działaczka ruchu na rzecz wolności wypowiedzi.
Za sprawą Poitras i dwóch innych dziennikarzy pracujących wówczas dla „The Guardian”: Glenna Greenwalda i Ewena MacAskilla powstaną wkrótce tysiące artykułów, a osoby, które przyczyniły się do odkrycia afery, otrzymają wiele nagród, w tym Pulitzera.
Na pierwszy rzut oka e-mail do Micah Lee nie wygląda zachęcająco. Wysłany z serwera anonimizującego nadawcę, może być zarówno próbą kontaktu ze strony osoby, która chce ujawnić ważne dokumenty, jak i prowokacją służb specjalnych monitorujących działalność obu fundacji. Mimo to Lee postanawia zapytać Poitras, czy zgadza się, by przesłał nieznajomemu jej klucz gpg. Poitras się zgadza i podsyła swój klucz gpg. Nie przypuszcza zapewne, że ta wymiana e-maili odmieni jej życie, a cała sprawa nie tylko zmieni świat, lecz przede wszystkim podniesie świadomość – nie tylko dziennikarzy – że umiejętność posługiwania się technikami szyfrowania informacji jest dziś tak samo ważna jak znajomość edytora tekstów.
Stanisław M. Stanuch
Aby przeczytać cały artykuł:
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter