Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Lipiec 07, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Przegląd tygodnia. Uwikłanie PAP, koncesja Tok FM, "Fakt" bez szefowej i chlew TVP

Poniżej przedstawiamy Państwu przegląd najciekawszych informacji minionego tygodnia (fot. Pawel Wodzynski/East News, Wojciech Olkuśnik/East News, screen: YouTube/TVP Info)

Telewizja Polska postanowiła rozliczać z rzekomych kłamstw niezależne media i stworzyła kolejny program uderzający w TVN – i to tuż przed kampanią. Oprócz tego dostaliśmy kolejny dowód na uwikłanie PAP, sprawa koncesji Tok FM w końcu się wyjaśniła, "Fakt" został bez naczelnej, Zuckerberg walczy z Muskiem o to, który z nich będzie miał lepszą aplikację na „T”, a TVP posiada chlew i stodołę. Poniżej przegląd najciekawszych wydarzeń w mediach w minionym tygodniu.

 • Miniony tydzień zaczęliśmy smutną informacją o tym, że najstarsza gazeta codzienna na świecie – "Wiener Zeitung" – wydała swój ostatni numer. "320 lat, 12 prezydentów, 10 cesarzy, 2 republiki, 1 gazeta" – głosiła ostatnia strona tytułowa drukowanego wydania. Do przeczytania tutaj.
 • Polska Agencja Prasowa postanowiła rozpowszechnić informację o „śledztwie” TVP Info dotyczącym anonimowego konta na Twitterze, które krytykowało PiS (nazwanego przez to „hejterskim”). To nie pierwszy dowód na uwikłanie PAP. Do przeczytania tutaj.
 • Radosław Fogiel w programie Tłit na WP odpowiadał na zarzuty o to, że PiS chce podważyć niezależność polskich mediów. Fogiel tradycyjnie odbijał piłeczkę i wskazywał, że w czasie rządów PO media również były traktowanie klientystycznie. "Udawanie, że nie istnieją linie redakcyjne jest zaklinaniem rzeczywistości i z prawdą nie ma nic wspólnego" – skonstatował później. Pociągnęliśmy ten wątek: czym jest tak naprawdę linia redakcyjna? Bo, co istotne, szersze pojęcie linii programowej zaistniało już w polskim prawie. Do przeczytania tutaj.
 • Również w zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się o kolejnym etapie prowadzonej w TVP krucjaty przeciwko TVN. Telewizja rządowa uruchomiła program o wdzięcznej nazwie „Jak oni kłamią?”, którego oprawa graficzna ma przywodzić na myśl „Fakty”. Adrian Klarenbach zaczął od słów: "Będziemy tutaj prostować kłamstwa i manipulacje TVN oraz to, co chcą przed swoimi widzami ukryć w tej stacji. Witamy w polskich mediach". Do przeczytania tutaj.
 • Dziennikarz śledczy Mariusz Zielke w filmie „Bagno” ponownie oskarżył główne niezależne media o to, że nie chcą zajmować się „największym skandalem pedofilskim w Polsce”. Zarzucił im też, że temat pedofilii podejmują tylko wtedy, gdy dotyczy ona duchownych. Część z mediów odpowiedziała, że – wbrew zarzutom – tematem się zajmowała, a redaktor naczelny OKO.press skomentował, że postawa autora „Bagna” „nosi znamiona obsesji”. Do przeczytania tutaj.
 • We wtorek poinformowaliśmy jako pierwsi o odejściu redaktorki naczelnej „Faktu” Katarzyny Kozłowskiej. Jak się dowiedzieliśmy, decyzja ta była zaskoczeniem dla zespołu. – Żaden moment nie jest dobry, żeby odejść – stwierdziła Kozłowska. Do przeczytania tutaj.
 • „Najlepiej, aby ich nie było, bo są nikomu niepotrzebni” – takie słowa na temat lokalnych prywatnych mediów usłyszał od ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy wydawca i redaktor naczelny "Kroniki Beskidzkiej". Minister stwierdził, że wydawnictwo jest nieobiektywne, bo dobrze pisze tylko o opozycji i zagroził, że gazeta może przez to stracić finansowo. Czasem naciski rządzących na media są ukrywane trochę lepiej (jak w przypadku WP i Onetu – do przeczytania tutaj), czasem trochę gorzej. Tu było z tym gorzej. Do przeczytania tutaj.
 • W końcu zakończył się też serial z przyznaniem koncesji radiu Tok FM. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o jej przedłużeniu. Stacja czekała na tę decyzję od października zeszłego roku. Do przeczytania tutaj.
 • Mark Zuckerberg zdecydował o wytoczeniu ciężkich dział w kierunku Elona Muska. Nowa aplikacja firmy Meta – nazywająca się Threads – ma być bezpośrednią konkurencją dla mającego coraz większe kłopoty Twittera. Decyzja Zuckerberga o starcie była podyktowana m.in. kryzysem na Twitterze z zeszłego weekendu, kiedy to Elon Musk zdecydował o ograniczeniu liczby możliwych do wyświetlania postów (o chaosie, który zapanował z tego powodu na platformie pisaliśmy tutaj). O starcie Threads można przeczytać tutaj.
 • Obywatele Unii Europejskiej na aplikację Zuckerberga muszą jednak jeszcze trochę poczekać. Powodem jest niepewność dotycząca możliwości wykorzystywania danych osobowych. W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych nie ma takich przeszkód. Do przeczytania tutaj.
 • Pamiętacie „Mięsnego jeża”? Polsat pamięta. I po siedmiu latach wznawia produkcję „Pamiętników z wakacji”. Do przeczytania tutaj.
 • W czwartek dowiedzieliśmy się, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce zablokować dziennikarzom możliwość udziału w zdalnych posiedzeniach sądu – tak wynika z trwających w Sejmie prac nad przeniesieniem na stałe do kodeksu postępowania cywilnego możliwości organizowania rozpraw zdalnych. Do przeczytania tutaj.
 • Z kolei w piątek informowaliśmy, że serwis Trójmiasto.pl zdecydował, że dobrym pomysłem będzie zamieszczenie filmu z samobójczego skoku. Redakcja nie zdecydowała się maskować postaci, ponieważ mężczyzna przeżył. Publikacja wywołała dyskusję nad zasadnością umieszczania takich materiałów w mediach. Do przeczytania tutaj.
 • Miniony tydzień zakończyliśmy informacją o tym, że TVP jest właścicielem (co dla niektórych może wydawać się mniej zaskakujące) chlewni oraz (tu już zaskoczonych może być więcej) ośrodków wypoczynkowych, apartamentów, sauny, leśniczówek, wędzarni i stodoły. Tak wynika ze sprawozdania z działalności zarządu spółki za ubiegły rok, które uważnie przeczytaliśmy. – Utrzymywanie ośrodków wypoczynkowych przez Telewizję Polską nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia – mówi nam Juliusz Braun, były prezes TVP. Do przeczytania tutaj.
 • Przypominamy, że tydzień temu wyszedł nowy, lipcowy numer magazynu „Press”. Na 230 stronach rozmawiamy między innymi z legendarnym Mirosławem Żukowskim, znakomitym dziennikarzem sportowym, wieloletnim szefem działu w "Rzeczpospolitej". Do przeczytania także: piękne wspomnienie o Pawle Smoleńskim, refleksja o wolności po słowach prof. Barbary Engelking, groźne popisy Maxa Kolonki, bareizmy propagandy i zasięgi Łukasza Boka. Pełną zapowiedź najnowszego numeru „Press” można przeczytać tutaj.

Redakcja Press.pl życzy Państwu dobrego weekendu. Najważniejsze informacje o mediach, reklamie i PR będą pojawiać się na bieżąco na naszej stronie, natomiast z pełnym „Presserwisem” wrócimy na Państwa skrzynki e-mailowe w poniedziałek 10 lipca. Nowy numer magazynu „Press” dostępny jest w salonach prasowych lub online na e-sklep.press.pl.

Zapraszamy do dyskusji na naszym Facebooku oraz Twitterze.

(HAD, 07.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.