Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 07, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

TVP właścicielem ośrodków wypoczynkowych, w tym apartamentów, sauny, chlewni i stodoły

Jeden z budynków największego ośrodka wypoczynkowego TVP w Sarnówku koło Iławy (screen: sarnowek.tvp.pl)

Telewizja Polska jest właścicielem leśniczówek, wędzarni, stodoły i chlewni – wynika ze sprawozdania z działalności zarządu tej spółki za ubiegły rok, które przeanalizował "Presserwis". Budynki o takim charakterze wchodzą w skład ośrodków wypoczynkowych należących do największego publicznego nadawcy. Wszystkie te ośrodki są deficytowe. – Utrzymywanie ośrodków wypoczynkowych przez Telewizję Polską nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia – mówi nam Juliusz Braun, były prezes TVP.

Największy ośrodek wypoczynkowy TVP znajduje się z w Sarnówku koło Iławy (Warmińsko-Mazurskie). Zajmuje 65,3 tys. mkw., a w jego skład wchodzą: pawilon wczasowy, pawilon hotelowy, stołówka i kawiarnia, budynek świetlicy, leśniczówka zaadaptowana na budynek biurowo-hotelowy, budynek sanitariatów z sauną, wędzarnia, budynek wczasowy – chata, wiata garażowa i rekreacyjna. Bazę noclegową ośrodka stanowią pokoje oraz dwa apartamenty z aneksami kuchennymi. Łącznie w ośrodku znajduje się 147 miejsc do spania.

Obiekt pozostał deficytowy

„W 2022 roku podjęto kolejne prace w celu podniesienia standardu oraz poziomu świadczonych usług. Wyremontowano kolejny segment w pawilonie czerwonym – remont objął osiem pokoi wraz łazienkami. Pokoje zostały wyposażone w nowe meble, łóżka, materace hotelowe oraz sprzęt RTV/AGD. Dokonano kompleksowego remontu apartamentów, wyposażając je dodatkowo w aneksy kuchenne” – czytamy w sprawozdaniu z działalności zarządu TVP za ubiegły rok.

Czytaj też: "Jak oni kłamią". Telewizja rządowa w kolejnym programie będzie rozliczać TVN

Dalej dowiadujemy się, że w 2022 roku „podjęto działania marketingowe mające na celu wypromowanie Ośrodka Wypoczynkowego w Sarnówku za pośrednictwem kanałów social media oraz na antenach TVP, m.in. podczas wejść pogodowych w TVP Info, koncertu »Taneczny Port Mazury« rozpoczynającego sezon żeglarski na TVP 2 oraz TVP 3, wejściach na TVP 3 Olsztyn. W Sarnówku zorganizowano również cykl »TVP Info NFO w Twoim Mieście«”.

Zarząd TVP zauważa w sprawozdaniu, że dzięki podniesieniu standardu i działaniom reklamowym wzrosło zainteresowanie obiektem.

Jednak pozostał deficytowy. Koszty poniesione na utrzymanie ośrodka w 2022 roku wyniosły 1,6 mln zł. Natomiast przychody z prowadzonej działalności komercyjnej – 998,1 tys. zł oraz 230 tys. zł z działalności wewnętrznej.

"Konieczny jest zakup i wymiana mebli"

Kolejny ośrodek wypoczynkowy Telewizja Polska posiada w Ciechocinku (woj. kujawsko-pomorskie). Zajmuje 2,3 tys. mkw. Stoją tam dwa budynki z 48 miejscami noclegowymi w pokojach jedno- i dwuosobowych.

Czytaj też: Maciej Świrski chce, żeby KRRiT przyznawała prywatnym telewizjom lokalnym granty

„Ośrodek Wypoczynkowy w Ciechocinku odbiega od współczesnych standardów istniejących w branży usług wypoczynkowych. Modernizacji i remontów wymagają: łazienki, pokoje gościnne, hol, korytarze, jadalnia, świetlica i inne pomieszczenia” – czytamy w sprawozdaniu z działalności zarządu TVP. I dalej: „Konieczny jest zakup i wymiana mebli hotelowych. Prowadzenie dalszej działalności wczasowej na poziomie jej opłacalności wymaga podniesienia standardu infrastruktury noclegowej i gastronomicznej”.

Z informacji dowiadujemy się, że od końca lutego 2022 do połowy września 2022 roku Ośrodek Wypoczynkowy w Ciechocinku przyjmował uchodźców z Ukrainy, zapewniając im zakwaterowanie, wyżywienie, pomoc prawną, opiekę medyczną.

„W roku 2022 dokonano bieżących napraw oraz odświeżenia pokoi. Wymieniono zużyty piec konwekcyjny, zastawę stołową, obrusy, podgrzewacze, garnki, patelnie. Zakupiono również drobny sprzęt AGD, RTV do pokoi oraz akcesoria łazienkowe. Zadbano o estetykę obiektu poprzez zakup i wymianę dekoracji na korytarzach i w jadalni” – czytamy w informacji.

Mimo to działalność ośrodka w ub.r. okazała się deficytowa. Koszty poniesione na utrzymanie ośrodka w 2022 roku wyniosły 670,9 tys. zł. A przychody z działalności komercyjnej: 528,3 tys. zł, w ramach działalności wewnętrznej zaś – 2,3 tys. zł.

Brak ekonomicznego uzasadnienia

Najmniejszy ośrodek wypoczynkowy znajduje się w Tłokowisku, w pobliżu ośrodka w Sarnówku pod Iławą. Zajmuje pow. 20,3 tys. mkw. Jest tam budynek leśniczówki z 1930 roku, przebudowany w latach 1998-1999, bungalow, domek mieszkalny o pow. 103 mkw., stodoła zbudowana w 1935 roku oraz szopa z 1950 roku. Łącznie w ośrodku znajduje się 14 miejsc noclegowych.

Czytaj też: Słuchaczka Jedynki odśpiewała na antenie "Sto lat" dla Kaczyńskiego i Obajtka

„W 2022 roku przeprowadzono bieżące naprawy w budynku leśniczówki oraz wymieniono dach w budynku gospodarczym (chlewnia). W najbliższych latach planowany jest generalny remont domku mieszkalnego, który ze względu na stan techniczny wymaga kompleksowej modernizacji” – stoi w sprawozdaniu z działalności zarządu Telewizji Polskiej za 2022 rok. W przeciwieństwie do ośrodków w Sarnówku i Ciechocinku sprawozdanie nie zawiera informacji o kosztach i przychodach ośrodka w Tłokowisku.

– Utrzymywanie ośrodków wypoczynkowych przez Telewizję Polską nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia – mówi Juliusz Braun, prezes TVP w latach 2011-2015.

– To relikty PRL, kiedy zakłady pracy, zwłaszcza te duże, miały własne ośrodki wypoczynkowe dla swoich pracowników. W gospodarce wolnorynkowej najlepszym rozwiązaniem jest sprzedaż nieruchomości, które są niepotrzebne ani Telewizji jako spółce medialnej, ani jej pracownikom, którzy w zdecydowanej większości chcą wybierać miejsca do wypoczynku z pełnej oferty ośrodków i biur turystycznych.

"Organizowanie wypoczynku nie jest rolą TVP"

– Pewien sens miałoby posiadanie przez TVP ośrodka z bazą konferencyjną, noclegową i gastronomiczną na potrzeby licznych szkoleń i konferencji w Warszawie – mówi Robert Kwiatkowski, poseł koła parlamentarnego Lewicy Demokratycznej, prezes TVP w latach 1998-2004.

Czytaj też: Nowa rzeczniczka KRS usunęła konto na Twitterze. Ale tutaj jej wpisy: "szuja", "dno", "babsko"

– Tymczasem najbardziej nadający się do tej roli ośrodek w Sarnówku leży zbyt daleko od Warszawy. Jego funkcje rekreacyjne ogranicza sezonowość – jest atrakcyjny w miesiącach letnich. Powinien zostać sprzedany wraz pozostałymi dwoma ośrodkami. Organizowanie wypoczynku nie jest rolą telewizji publicznej – dodaje Kwiatkowski.

Obaj byli prezesi TVP przyznają jednak, że postulatu sprzedaży ośrodków nie udało się zrealizować latami. – Na drodze stanęły związki zawodowe – wspomina Juliusz Braun. – Choć z pobytów w ośrodkach finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych korzystali nieliczni, głównie seniorzy, związkowcy mówili stanowcze „nie”, gdy tylko pojawiał się wątek pozbycia się tych ośrodków. Nie forsowaliśmy tej sprawy, bo zawsze były jakieś ważniejsze kwestie – dodaje Juliusz Braun.

– Podczas mojej prezesury związkowcy stanowili potężną siłę. W TVP działało około 30, przeważanie małych, organizacji związkowych. Zarząd musiał się liczyć z ich stanowiskiem – wspomina Robert Kwiatkowski.

Czytaj też: KRRiT przedłużyła koncesję dla radia Tok FM. Stacja czekała od października 2022 r.

(JF, 07.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.