Dział: INTERNET

Dodano: Lipiec 06, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Meta wstrzymuje premierę Threads. Konkurent Twittera w czwartek 6 lipca nie wystartuje w Unii Europejskiej

Mark Zuckerberg obiecywał, że nowy serwis będzie zarządzany rozsądnie. Dziwne tylko, że decyzja o wstrzymaniu premiery zapadła w ostatniej chwili (fot. Wikimedia Commons/Anthony Quintano)

Threads, aplikacja społecznościowa stworzona przez Meta Platforms jako bezpośrednia konkurencja dla Twittera, wbrew zapowiedziom nie wystartuje w czwartek 6 lipca w krajach Unii Europejskiej. Powodem jest niepewność dotycząca możliwości wykorzystywania danych osobowych. Natomiast jej start w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii przebiega zgodnie z planem.

Za odroczeniem premiery ma stać seria wcześniejszych zadrażnień pomiędzy firmą a Unią Europejską. Żródła w koncernie przekazywały, że głównym problemem dla konkurenta Twittera jest wdrożenie unijnej ustawy o rynkach cyfrowych, która zawiera przepisy dotyczące udostępniania danych użytkowników na różnych platformach. Meta czeka na dalsze wyjaśnienia ze strony Komisji Europejskiej, organu wykonawczego UE, w jaki sposób ustawodawstwo zostanie wdrożone przed rozważeniem kolejnych kroków. Jedną z atrakcji i atutów Threads miała być możliwość przekazywania danych z kont już aktywnych na Instagramie. Jak wiadomo, ta aplikacja (tak jak Facebook, Messenger i WhatsApp) należy do Meta Platforms.

W Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych nie ma takich przeszkód. Premiera jest reklamowana w sklepie z aplikacjami Apple, który pokazuje usługę z interfejsem podobnym do Twittera. Wpisanie słowa Threads na Instagramie prowadzi do odliczania czasu wygasającego o godz. 10, co oznacza uruchomienie serwisu o tej porze w USA. W Wielkiej Brytanii powinien wystartować o 15.

Praktyki wymiany pomiędzy serwisami są powszechne w Stanach Zjednoczonych, gdzie gigant Marka Zuckerberga połączył strumienie danych między WhatsAppem a Facebookiem. Irlandzki regulator DPC (Komisja Ochrony Danych) zbadał tę sprawę na terenie UE już w 2018 roku, po czym na WhatsApp nałożył grzywnę w wysokości 225 mln euro.

Elon Musk napisał na Twitterze "dzięki Bogu, że są tak rozsądnie zarządzani". Odniósł się do szefa Meta - Marka Zuckerberga - który powiedział w zeszłym miesiącu, że twórcy i osoby publiczne wyraziły zainteresowanie dołączeniem do platformy podobnej do platformy Muska. Tyle, że ta nowa będzie "rozsądnie zarządzana”. Dał w ten sposób do zrozumienia, że Twitter nie jest zarządzany rozsądnie.

Dwa niedawne orzeczenia przeciwko Meta stworzyły problemy dla działalności firmy w UE. W tym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) podtrzymał prawo unijnych organów nadzorujących do badania naruszeń prywatności orzekając, że przed wykorzystaniem danych osobowych użytkowników w celu kierowania do nich reklam potrzebne są najpierw ich zgody.

Nastąpiło to po orzeczeniu UE z maja nakazującym Facebookowi zaprzestanie przesyłania danych europejskich użytkowników do Stanów Zjednoczonych.

(MAC, 06.07.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.