Temat: ESG

Wydanie: ESG 2024

LPP

ODZIEŻ W OBIEGU ZAMKNIĘTYM

LPP INWESTUJE W INNOWACYJNE ROZWIĄZANIA UMOŻLIWIAJĄCE PONOWNE WYKORZYSTANIE TKANIN, Z KTÓRYCH SZYTE SĄ UBRANIA

Firma odzieżowa LPP podpisała umowę o współpracy z polskim start-upem Use Waste, który wypracowuje naukową metodę pełnego recyklingu zużytych tkanin poliestrowych w oparciu o ideę textile-to-textile. Do końca 2023 roku spółka przeznaczyła na ten cel 1 mln zł.

Wybór firmy Use Waste jako partnera nie był przypadkowy. Polski start-up tworzy zespół pod kierownictwem Adama Hańderka, pomysłodawcy i prezesa firmy Handerek Technologies, która stworzyła przełomową i opatentowaną technologię chemicznego przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na surowiec w celu wytwarzania nowych i czystych tworzyw sztucznych lub niskoemisyjnych paliw alternatywnych.

Projekt dotyczący opracowania innowacyjnej technologii chemicznego recyklingu odzieży poliestrowej w metodzie textile-to-textile został wdrożony w 2022 roku i nadal jest rozwijany. Pierwszy etap badań Use Waste – faza laboratoryjna, która trwała 15 miesięcy – zakończył się sukcesem. Powstała technologia, która rozkłada poliester do surowców wyjściowych i pozwala na uzyskanie pełnowartościowej przędzy odpowiedniej do ponownej produkcji ubrań. Przed LPP drugi etap badań – budowa badawczej linii pilotażowej recyklingu poliestru.

Technologia powstająca we współpracy LPP z Use Waste odpowiada na wyzwanie braku opłacalnych i skalowalnych rozwiązań pełnego recyklingu tkanin poliestrowych. Nowe rozwiązanie będzie impulsem rozwojowym dla całej branży i ograniczy problem odpadów tekstylnych. Branża odzieżowa korzysta z coraz większej ilości tkanin pochodzących z recyklingu, ale najczęściej surowiec jest pozyskiwany z innych branż, w przypadku poliestru – przede wszystkim z branży opakowaniowej: tkaniny powstają z przetworzonych butelek PET. Współpraca pomiędzy LPP i Use Waste ma na celu opracowanie rozwiązania, które pozwoliłoby na ponowne wykorzystanie tekstylnych odpadów poliestrowych jako surowca do produkcji włókien. Pozwoli to traktować zużyte ubrania nie jako odpad, lecz cenny zasób, a branży realnie wypełnić postulaty mody cyrkularnej.

W związku z sukcesem pierwszego etapu na początku 2024 roku zdecydowano o rozszerzeniu współpracy i rozpoczęciu prac nad recyklingiem mieszanek materiałowych. Celem badań jest opracowanie technologii, która pozwoli na rozdzielenie włókien z najczęściej stosowanych w branży tekstylnej materiałów na frakcje i wyodrębnienie z nich surowca, który zgodnie z ideą textile-to-textile stanie się zasobem, nie odpadem. Łączenie włókien np. naturalnych z syntetycznymi jest powszechnie i chętnie stosowanym rozwiązaniem na rynku odzieżowym. Umożliwia ono np. połączenie komfortu termicznego dzięki włóknom naturalnym z wygodą i rozciągliwością materiału uzyskiwaną dzięki włóknom syntetycznym. Nierzadko włókna syntetyczne poprawiają też trwałość i odporność ubrania. Tego typu mieszanki stanowią jednak wyzwanie dla procesu recyklingu. Obecnie powstające technologie najczęściej skupiają się na monomateriałach. Rozwój projektu realizowanego przez LPP we współpracy z Use Waste to szansa na wypracowanie, a następnie wprowadzenie na skalę komercyjną efektywnego sposobu recyklingu mieszanych materiałów zawierających np. połączenie poliestru z bawełną, wełną, poliamidem, elastanem czy też wiskozą.

Każdego roku w krajach UE zbiórce podlega zaledwie 2,1 mln ton odzieży i wyrobów tekstylnych, które zwracane są do obiegu albo jako produkty rynku wtórnego do ponownego wykorzystania bądź też, jako surowiec, do dalszego przetworzenia. Szacuje się, że docelowo 70 proc. tego rodzaju odpadów można poddać recyklingowi textile-to-textile. Obecnie dostępne technologie pozwalają na pokrycie tego zapotrzebowania jedynie w 1–2 proc. Aby uzyskać lepszy wynik w tym zakresie, konieczne są znaczne nakłady finansowe na inwestycje w innowacje.

EFEKT

1 MLN ZŁ przeznaczyło dotychczas LPP na badania nad możliwościami pełnego recyklingu tkanin ze zużytej odzieży

Press

KONTAKT

Ewa Janczukowicz-Cichosz
ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju
[email protected]

Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter

Press logo
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.