Wydanie: PRESS 01/2013
Hybryda dwóch ekranów
Kiedyś telewizja hybrydowa pozwoli zamówić pizzę pilotem, na razie umożliwia surfowanie w sieci bez przerywania oglądania programu
Oglądając wieczorne wiadomości w drugim programie publicznej niemieckiej telewizji ZDF, widz może zdecydować, które wydarzenia dnia interesują go bardziej. Wystarczy, by użył czerwonego przycisku na pilocie, a uzyska dodatkowe informacje na wybrany temat. Może to być materiał filmowy, wywiad z ekspertem, link w Internecie czy diagram. W serwisie społecznościowym może śledzić najnowsze komentarze na ten temat, a w rubryce „Przez dziurkę od klucza” – zajrzeć za kulisy programu. Żeby skorzystać z tych wszystkich dodatkowych informacji, wcale nie musi przerywać oglądania wiadomości. Może je śledzić na pomniejszonym oknie ekranu.
„Heute Journal plus” to jedna z hybrydowych ofert ZDF. Jej podstawą jest europejski standard HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV), który łączy emisję sygnałów telewizyjnych z treściami w Internecie. Standard opiera się na specjalnie opracowanym tekście CE-HTML, a w Niemczech obowiązuje od dwóch lat. – Wszyscy liczący się na naszym rynku producenci telewizorów i dekoderów STB (set-top-box) wyposażają je w HbbTV – mówi Jürgen Sewczyk z JS Consult, kierujący grupą roboczą Smart TV w Niemieckiej Platformie Telewizyjnej. Organizacja ta zajmuje się m.in. harmonizacją rozwoju telewizji hybrydowej.
Nie każdy telewidz może jednak skorzystać z dodatkowej oferty ZDF. Warunkiem jest posiadanie odbiornika cyfrowego ze standardem HbbTV lub dekodera STB i podłączenie go do szerokopasmowego Internetu. Wtedy widz ZDF ma jeszcze do dyspozycji na ekranie telewizora bibliotekę (mediatekę) zawierającą dwie trzecie audycji już wyemitowanych.
Katarzyna Domagała-Pereira
Aby przeczytać cały artykuł:
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter