Wydanie: PRESS 05/2003
To się klei
W strategiach marketingowych firm budowlanych najczęściej przeważa BTL, ale nie jest to żelazną regułą.
Z danych firmy ASM Centrum Badań i Analiz Rynku dotyczących materiałów budowlanych wynika, że 80 proc. ich zakupów dokonują inwestorzy indywidualni, a dla ponad połowy z nich najistotniejszym kryterium wyboru tych materiałów jest ich cena. Wydaje się więc, że w strategiach marketingowych firm budowlanych powinny przeważać akcje promocyjne w miejscach sprzedaży. Czy tak jest w istocie?
- Specyfika naszej strategii marketingowej skierowana jest bezpośrednio do klienta. Są to spotkania face-to-face, a nie reklamy ATL-owe - potwierdza Agnieszka Kania, dyrektor PR Skanska SA. Nie zdradza, ile wynosi budżet BTL-owy firmy, ale przyznaje, że jest to kwota większa niż przeznaczona na ATL. Skanska w ogóle nie korzysta z reklam w telewizji i radiu, a 200 tys. zł (dane Expert Monitor) wydane w poprzednim roku na reklamę to głównie promocja w prasie branżowej.
Podobnie producent płytek ceramicznych - Opoczno SA. - Kładziemy nacisk na działania BTL-owe: katalogi promocyjne, specjalne boksy, gdzie prezentujemy nasze płytki. Najważniejszy jest dla nas bezpośredni kontakt z klientem - podkreśla Rafał Karski, dyrektor marketingu w Opoczno SA.
Skanska i Opoczno to dwie z trzech najbardziej znanych w naszym kraju marek budowlanych. Mimo to według Instytutu Marki Polskiej, który bada co roku znajomość marek na polskim rynku, znalazły się one dopiero w drugiej setce rankingu 2 tys. firm monitorowanych w 2002 roku. Bezkonkurencyjne wśród firm budowlanych 9. miejsce zajął w tym zestawieniu Atlas.
Mateusz Sosnowski
Aby przeczytać cały artykuł:
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter