Wydanie: PRESS 01-02/2014
Po prostu muszę pisać
W głosowaniu 66 redakcji Dziennikarzem Roku 2013 został Mariusz Szczygieł z „Gazety Wyborczej”
Za nieustającą wiarę w siłę reportażu i działania propagujące ten gatunek dziennikarski dziennikarz „Gazety Wyborczej” Mariusz Szczygieł zdobył tytuł Dziennikarza Roku 2013. Głosowała na niego aż jedna trzecia z 66 redakcji, które wzięły udział w konkursie. – Tegoroczne nominacje są dowodem, że patrzycie na dokonania kolegów, że cenicie to, co w naszym fachu jest naprawdę najlepsze – mówił do zebranych na grudniowej gali Grand Press 2013 redaktor naczelny „Press” Andrzej Skworz. – Są również dowodem na to, że w tym konflikcie politycznym, który przepołowił Polskę, w tym media, czasem dochodzi do zawieszenia broni – dodał.
W ostatniej edycji konkursu na Dziennikarza Roku głosowały bowiem redakcje z prawa i z lewa, małe i duże, prasowe, radiowe, telewizyjne, internetowe. Po ich nominacjach widać wyraźnie, że szanujemy i doceniamy tych kolegów i koleżanki, którzy mimo wszystkich narzekań dookoła robią swoje – i to robią bardzo dobrze. Zgłaszając kandydatów, redakcje wróciły do źródeł: szacunku dla dobrej dziennikarskiej roboty. Pięcioro dziennikarzy, którzy zdobyli najwięcej punktów w głosowaniu – oprócz Szczygła są to: Tomasz Sekielski, Cezary Gmyz, Cezary Łazarewicz i Katarzyna Janowska – reprezentuje media różnego rodzaju, różnych opcji, dziennikarstwo różnego typu. Wszyscy otrzymali dyplomy i telefony Sony Xperia Z1 ufundowane przez Sony Mobile, a Mariusz Szczygieł – dodatkowo czek na 10 tys. euro i statuetkę stalówki autorstwa Anny Rzeźnik.
Gala Grand Press 2013, która 13 grudnia odbyła się w warszawskim Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny, zgromadziła pół tysiąca gości. Była wyjątkowa z kilku powodów. Po raz pierwszy wręczyliśmy nową nagrodę w konkursie – Grand Press Digital, którą otrzymał Michał Pol z Ringier Axel Springer Polska. Gościem szczególnym gali był Andrzej Poczobut, Dziennikarz Roku 2011, który przyjechał do Warszawy wraz z żoną. Jerzy Jurecki, Dziennikarz Roku 2012, zaprezentował po raz pierwszy swój film dokumentalny „Kolorowe wiatraki” opowiadający o niezwykle trudnej sytuacji mediów w Meksyku, gdzie kartele narkotykowe mordują dziennikarzy. A po tym, jak redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego” Piotr Mucharski odczytał piękny list do mediów (czytaj str. 87) napisany przez laureata Grand Press o. Ludwika Wiśniewskiego, wielu gości przyznawało w kuluarowych rozmowach, że słowa wszystkich nagrodzonych, które tego wieczoru padły ze sceny, dały powód do przemyśleń na temat roli współczesnego dziennikarstwa.
Zobacz ile punktów zdobyli nominowani dziennikarze i na kogo głosowały poszczególne redakcje
RG
Aby przeczytać cały artykuł:
Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco z najświeższymi informacjami ze świata mediów i reklamy. Pressletter