Dziennikarze na ostatnim miejscu rankingu zaufania do grup zawodowych
Większym niż dziennikarze zaufaniem cieszą się niewykwalifikowani robotnicy budowlani, policjanci, rolnicy i szewcy (fot. Serhiy Hipskyy/Unsplash.com)
Zawód "dziennikarz" znalazł się na 19. miejscu w rankingu zaufania do grup zawodowych stworzonym przez państwowy Instytut Finansów na podstawie badań Grupy BST.
Ostatnie, 19. miejsce zajęli dziennikarze w badaniu "Zaufanie Polaków w życiu prywatnym i zawodowym", którego wyniki ogłosił Instytut Finansów – państwowa jednostka budżetowa podległa ministrowi finansów. Badanie na jej zlecenie przeprowadziła Grupa BST. Dziennikarzy w zestawieniu wyprzedzili księża, urzędnicy, bankowcy, sędziowie i psychiatrzy. Na czele znaleźli się lekarze, pielęgniarki, strażacy, rolnicy i nauczyciele.
Dziennikarze najmniej godni zaufania
W przypadku dziennikarzy odpowiedzi "raczej nie mam zaufania" i "zdecydowanie nie mam zaufania" udzieliło 43 proc. respondentów. Umiarkowane i pełne zaufanie deklarowało zaledwie 32 proc.
Czytaj też: Borecki z TVP popchnięty i opluty, CMWP pisze o brutalizacji i anarchii
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 15-31 maja br.
Tymczasem w dorocznych badaniach poważania zawodu przeprowadzonych przez SW Research w ostatnim tygodniu kwietnia 2023 roku dziennikarze cieszą się zaledwie 33-proc. poważaniem. Od 2022 roku spadli o dwa miejsca, ale i tak wyprzedzają urzędników, księży, ministrów i polityków, oraz youtuberów i influencerów.
Według Instytutu Finansów dziennikarze zamykają listę zawodów godnych zaufania (fot. Instytut Finansów)
Według SW Research większym niż dziennikarze zaufaniem cieszą się niewykwalifikowani robotnicy budowlani, policjanci, czy rolnicy i szewcy. Szczyt tego rankingu zajmują strażacy, ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze.
Czytaj też: Jakimowicz na Instagramie walczy z „przyjaciółmi” z TVP. Bo zwolniło go „lobby LGBT”
(PAR, 11.08.2023)