Dziennikarzom wydano 270 zezwoleń na wejście do strefy zamkniętej na granicy polsko-białoruskiej

Dziennikarze wciąż muszą liczyć się z ograniczeniami w strefie przy granicy z Białorusią (fot: Podlaski Oddział SG/materiały prasowe)
Komendanci placówek Straży Granicznej w rejonie granicy polsko-białoruskiej od 13 czerwca 2024 roku do 13 kwietnia 2025 roku wydali dziennikarzom 270 zezwoleń na przebywanie w strefie nadgranicznej.
Informację przekazał Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, w odpowiedzi na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich.
"W okresie od 13 czerwca 2024 r. do 13 kwietnia 2025 r. złożono łącznie 520 wniosków w sprawie zezwolenia na przebywanie na określonym obszarze w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej z Republiką Białorusi, objętej czasowym zakazem przebywania, z czego 477 rozpatrzono pozytywnie" - napisał w odpowiedzi Mroczek. Jak dodał, 270 wydano dziennikarzom, a 84 członkom organizacji humanitarnych i innym osobom niosącym pomoc.
RPO pytał też o przyczyny odmowy udzielenia zgód. MSWiA odpowiedziało ogólnie, że głównymi przyczynami było nieuzupełnienie braków formalnych przez osoby wnioskujące o wstęp oraz "brak wykazania w wystarczającym stopniu potrzeby przebywania na tym obszarze".
Stan wyjątkowy w pasie przy granicy z Białorusią, który uniemożliwił dziennikarzom pracę na tamtym terenie, wprowadzony został 2 września 2021 roku w związku z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej. Potem PiS znowelizowało ustawę o ochronie granic, co umożliwiło ustanowienie strefy zamkniętej. Ograniczenia objęły w szczytowym momencie 115 miejscowości w województwie podlaskim oraz 68 miejscowości w województwie lubelskim, w odległości do ok. 3 km od granicy z Białorusią. Zakaz pracy dla dziennikarzy w zamkniętej strefie wywołał protest redakcji i organizacji dziennikarskich.
Czytaj też: Top of the Top Sopot Festival od 18 do 21 sierpnia. Tradycyjnie w TVN
(PAR, 21.05.2025)
