MSWiA nie może się rozliczyć z zezwoleń dla dziennikarzy na przebywanie w strefie nadgranicznej

Jak twierdzi MSWiA, od 13 czerwca 2024 roku, czyli od ustanowienia strefy buforowej w jej obecnej formie, do 13 lutego 2025 wydano 382 zgody na pobyt w niej (fot. Grzegorz Krzyżewski BRPO)
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich domaga się od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wyjaśnień w sprawie zezwoleń udzielanych m.in. dziennikarzom na pobyt w tzw. strefie buforowej przy granicy polsko-białoruskiej.
Szef MSWiA wydał 6 marca rozporządzenie, które przewiduje objęcie nowych stref obszarem czasowego zakazu przebywania. Jednocześnie w uzasadnieniu do rozporządzenia podano dane w sprawie udzielonych już zgód na przebywanie w tzw. strefie buforowej.
Czytaj też: Zygmuntowicz, Grzędziński i Szymczuk o zwycięzcach World Press Photo
Jak twierdzi MSWiA, od 13 czerwca 2024 roku, czyli od ustanowienia strefy buforowej w jej obecnej formie, do 13 lutego 2025 wydano 382 zgody na pobyt w niej. Tymczasem w odpowiedzi MSWiA dla RPO z 14 stycznia 2025 wskazano, że od 11 września 2024 roku do 9 grudnia 2024 roku wydano zaledwie 135 takich zgód. Biuro RPO powołuje się też na doniesienia mediów, według których od czerwca 2024 roku do połowy kwietnia wydano niemal 400 zgód, a większość – 249 – przyznano dziennikarzom. Aktywiści i wolontariusze udzielający na miejscu pomocy migrantom otrzymali 50 takich zgód.
Zastępca RPO Adam Krzywoń poprosił ministerstwo o odniesienie się do tych danych. Oczekuje, że MSWiA poda szczegółowe informacje, ile wniosków pochodziło od dziennikarzy oraz organizacji lub osób niosących pomoc humanitarną. Spytał też o przyczyny odmów udzielania zgód i uzasadnienie dysproporcji w ich liczbie wydawanych przez poszczególnych komendantów placówek Straży Granicznej.
Czytaj też: wPolsce24: TVP wyłączyła w swoich siedzibach nas i Republikę. TVP zaprzecza
(PAR, 21.04.2025)
