Media szykują się do obsługi Marszu Niepodległości. Znamy plany redakcyjne
Marsz wyruszy 11 listopada o godz. 14 (fot. Leszek Szymański/PAP)
Redakcje głównych mediów przygotowują się do relacjonowania wydarzeń 11 listopada. Swoją uwagę skupią przede wszystkim na Marszu Niepodległości, który ma przejść przez Warszawę. Znamy pierwsze plany redakcyjne.
– Na miejscu będzie dwóch reporterów Informacyjnej Agencji Radiowej. Relacje anten będą bazowały na materiałach przygotowanych przez dziennikarzy IAR – informuje Piotr Daniluk, rzecznik prasowy Polskiego Radia.
Relacje Radia Zet, Tok FM i RMF FM
– Bezpośrednio Marsz Niepodległości będzie obsługiwać trzech reporterów Radia Zet. Z kolei z Tok FM wydarzenie będzie relacjonować dwóch – mówi Michał Aleksandrowicz z biura prasowego Eurozetu.
Czytaj też: Dominika Ćosić w zespole Euronews. Powstanie polska sekcja tej stacji
– Redakcje będą współpracować ze sobą i, w zależności od potrzeb, wymieniać materiałami. Do ich dyspozycji będą również wozy transmisyjne. Dziennikarze obu stacji będą na miejscu innych wydarzeń związanych z obchodami Dnia Niepodległości – dodaje Aleksandrowicz.
Jak zapowiada Michał Rodak, dyrektor informacji RMF FM, Marsz Niepodległości będzie obsługiwać trzech reporterów z redakcji warszawskiej RMF FM oraz dwóch realizatorów w wozach satelitarnych. Relacje będą się pojawiać w "Faktach" RMF FM co godzina.
Współpraca Interii i Polsat News
Szeroką relację z różnych wydarzeń 11 listopada, w tym z Marszu Niepodległości, zapowiada Interia.
Czytaj też: Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA może oznaczać zwinięcie parasola nad TVN
– Nasz portal na bieżąco, "tu i teraz", skomentuje najważniejsze momenty przemarszu w Warszawie. Dzięki współpracy ze stacją Polsat News pokaże transmisję wideo z tego wydarzenia – mówi Paweł Baryś odpowiedzialny za komunikację Interii.
– Na miejscu będzie także reporter Interii Jakub Krzywiecki, który m.in. porozmawia z uczestnikami i organizatorami Marszu Niepodległości. Odda także głos przeciwnikom tej inicjatywy. Działania Interii dopełni tekstowo-zdjęciowa relacja "minuta po minucie" na stronie głównej portalu. Pokażemy w niej m.in. kulisy wydarzenia oraz reakcje i komentarze najważniejszych polityków w kraju – opisuje Baryś.
Program z Węglarczykiem i Sekielskim
W Onecie będzie transmitowany program "Narodowe Święto Niepodległości". W studiu poprowadzi go dziennikarz Marcin Zawada, który będzie się łączył z reporterami Onetu: Agnieszką Homą i Marcinem Terlikiem oraz Aleksandrem Wojakiem z "Faktu". Wydarzenie będzie relacjonować łącznie sześć osób – z różnych części miasta.
Czytaj też: Prasa branżowa wydawana jest głównie w druku i głównie dla mężczyzn. Raport PBC
Wieczorem – o 19 – w Onecie rozpocznie się specjalne wydanie programu "Naczelni" (na żywo) prowadzone przez Bartosza Węglarczyka i Tomasza Sekielskiego.
Marsz wyruszy z ronda Dmowskiego w Warszawie, a organizuje go Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.
Cztery lata temu policjanci zaatakowali dziennikarzy
W 2020 roku w czasie Marszu Niepodległości w Warszawie policjanci zaatakowali dziennikarzy relacjonujących wydarzenie.
Czytaj też: "Ta wojna się nie skończy". Rozmowa ze Zbigniewem Parafianowiczem, dziennikarzem "DGP"
Fotoreporter "Tygodnika Solidarność" Tomasz Gutry został postrzelony z broni gładkolufowej z bliska w twarz, a Adam Tuchliński, fotoreporter "Newsweek Polska", dostał pałką policyjną w tył głowy i został zepchnięty ze schodów. Podczas rozpędzania tłumu przy stacji Warszawa Stadion fotoreporter Jakub Kamiński z agencji East News został uderzony przez policjanta.
Zaatakowani zostali też relacjonująca Marsz Niepodległości Renata Kim, dziennikarka "Newsweek Polska", i dziennikarz "Krytyki Politycznej" Przemysław Stefaniak, który został potraktowany gazem pieprzowym i pobity pałkami.
Czytaj też: Andrzej Skworz: Ulegli. Giganci od mediów społecznościowych robią wszystko, by nie płacić
(PAR, 11.11.2024)