UOKiK dostał ponad 50 skarg na zmianę zasad korzystania z platformy Legimi
UOKiK prowadzi również postępowanie wyjaśniające na podstawie wcześniejszych sygnałów dotyczących problemów użytkowników platformy Legimi (screen: legimi.pl)
Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło dotychczas ponad 50 skarg w związku ze zmianą zasad korzystania z platformy Legimi – dowiedział się "Presserwis".
Informację na ten temat przekazał nam we wtorek Maciej Chmielowski z departamentu komunikacji UOKiK. Jak zaznaczył, już w zeszłym tygodniu – w pierwszych dniach po zniknięciu z Legimi tytułów wielu wydawców – do UOKiK trafiło 25 skarg.
Burza wokół Legimi
– Na bieżąco analizujemy informacje dostępne w sieci i te napływające od konsumentów – podkreśla Chmielowski.
Czytaj też: UOKiK potwierdza postępowanie wyjaśniające po zmianach na Facebooku
Dodaje, że jednocześnie prowadzone jest postępowanie wyjaśniające na podstawie wcześniejszych sygnałów dotyczących problemów użytkowników platformy Legimi.
– Sprawdzamy przede wszystkim obowiązki informacyjne oraz zasady wypowiedzenia umowy zawartej na 12 miesięcy. Przyglądamy się także sygnalizowanym przez czytelników serwisu brakom informacji o kosztach przekroczenia miesięcznego limitu stron – tłumaczy przedstawiciel Urzędu, dodając, że sprawy dotyczą m.in. kar pieniężnych za zerwanie umowy.
Burza wokół Legimi rozpoczęła się w zeszłym tygodniu, gdy z oferty bibliotecznej tego serwisu zniknęły tytuły wydawców reprezentowanych przez Platformę Dystrybucyjną Wydawnictw (m.in. Czarna Owca, Wydawnictwo Literackie, Rebis, Świat Książki).
Klienci Legimi składają skargi do UOKiK
Przedstawiciele PDW zarzucili Legimi m.in. udostępnianie książek w kanale bibliotecznym podmiotom komercyjnym oraz raportowanie niepełnych rozliczeń sprzedaży. Następnie w piątek, 18 października, współpracę z platformą zawiesiło ponad 300 wydawnictw reprezentowanych przez Virtualo (m.in. Wydawnictwo Albatros, Wydawnictwo Poznańskie, W.A.B., Wydawnictwo Marginesy).
Czytaj też: Z Legimi znikają tytuły kolejnych wydawców. Spółka w tydzień została przeceniona o połowę
Jednocześnie Legimi wprowadziło zmiany w swoim cenniku. Od 22 października za dostęp do jednej książki z nowo utworzonego "Katalogu Klubowego" trzeba zapłacić 14,99 zł. Dotychczas abonenci mogli czytać i słuchać do woli w ramach jednej opłaty miesięcznej (49,99 zł). To oburza klientów, którzy w mediach społecznościowych – np. grupie na Facebooku, nazwanej "Problemy z Legimi" – wymieniają się wskazówkami, jak złożyć skargę do UOKiK. Grupa zrzesza już ponad 550 osób.
Legimi wprowadzane zmiany w ofercie tłumaczy dostosowaniem się do nowelizacji prawa autorskiego.
Czytaj też: NIK skontrolował kampanie społeczne za rządów PiS. "Wyniki zatrważające"
(MZD, 23.10.2024)