UOKiK potwierdza postępowanie wyjaśniające po zmianach na Facebooku
Każdy może przesłać do UOKiK swoje wyjaśnienia w sprawie monopolistycznych praktyk na Facebooku (fot. Roman Martyniuk/Unsplash)
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził, że prowadzi postępowanie wyjaśniające po zmianach wprowadzonych w serwisie Facebook przez Metę. Urząd zachęca wszystkich do składania pisemnych wyjaśnień o istotnych okolicznościach sprawy.
W ubiegłym tygodniu polscy wydawcy otrzymali pisma z UOKiK w sprawie praktyk właścicieli mediów społecznościowych. Chodziło przede wszystkim o zmiany wprowadzone na Facebooku po wejściu w życie znowelizowanego prawa autorskiego. Meta zablokowała możliwość wyświetlania podglądów graficznych stron. Zdaniem Urzędu zmiana mogła spowodować spadek zainteresowania treściami dziennikarskimi oraz zmniejszyć liczbę odsłon artykułów.
UOKiK zachęca wszystkich do informowania
"Z perspektywy wydawców prasy, Facebook jest istotnym kanałem dystrybucji treści. Wielu użytkowników platformy szuka na niej aktualnych wydarzeń z Polski i regionu. Działania Mety mogły znacząco wpłynąć na spadek zaangażowania czytelników i rzutować negatywnie na liczbę odsłon materiałów prasowych. Dlatego wszcząłem w tej sprawie postępowanie wyjaśniające" – powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.
Czytaj też: NIK skontrolował kampanie społeczne za rządów PiS. "Wyniki zatrważające"
Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest obecnie w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli materiał zebrany w trakcie postępowania potwierdzi zastrzeżenia prezesa UOKiK, wówczas rozpocznie on postępowanie antymonopolowe, stawiając zarzuty konkretnym podmiotom. Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu.
Choć na początku UOKiK zwrócił się z prośbą o wyjaśnienia tylko do wydawców, teraz zachęca wszystkich do informowania o możliwych praktykach monopolistycznych operatorów mediów społecznościowych. "Każdy ma prawo składania na piśmie – z własnej inicjatywy lub na prośbę prezesa urzędu – wyjaśnień dotyczących istotnych okoliczności sprawy" – przypomina UOKiK w komunikacie.
Czytaj też: Ranking cytowań IMM: "GW" przed "Rzeczpospolitą". "Press" w czołówce swojej kategorii
(PAR, 23.10.2024)