Dział: PRASA

Dodano: Maj 28, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Prawo komunikacji elektronicznej skierowane do Sejmu. "Nie będzie żadnych lex pilotów"

Krzysztof Gawkowski zapowiedział, że wszystkie akty, które wyjdą z Ministerstwa Cyfryzacji, mają być poddawane konsultacjom. – Żadnych lex pilotów – stwierdził (screen: YouTube/tvn24)

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w trakcie konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej w Sopocie ogłosił, że projekt Prawa komunikacji elektronicznej został już skierowany do Sejmu. Zapowiedział też szerokie konsultacje rynkowe związane z cyfryzacją. – Nie będzie żadnych lex pilotów – stwierdził.

– Prawo komunikacji elektronicznej odmieni nasz rynek, ale będzie jedynie początkiem drogi w zmianach tego rynku, które planujemy – stwierdził Krzysztof Gawkowski.

"Żadnych lex pilotów"

Jak dodał Gawkowski, Prawo komunikacji elektronicznej jest po przejściu przez zakres legislacyjny w rządzie i wchodzi właśnie do Sejmu. – To największe tego typu przepisy realizowane w tej kadencji parlamentu – zaznaczył.

Czytaj też: Do końca roku ustawa medialna będzie gotowa? Minister kultury: "Liczymy na to"

W Rządowym Centrum Legislacji Prawo komunikacji elektronicznej i przepisy je wprowadzające rzeczywiście są już oznaczone jako skierowane do Sejmu.

Operatorzy nie są jednak zadowoleni m.in. ze skrócenia vacatio legis z sześciu do trzech miesięcy. – W czerwcu mamy dwa posiedzenia – w połowie i końcu czerwca i będzie jeszcze czas na dyskusje na komisjach sejmowych, żeby ten projekt zweryfikować, czy on rzeczywiście odpowiada wszystkim stronom sektora – powiedział z kolei Tomasz Opolski, zastępca dyrektora departamentu telekomunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji. W planach są też prace nad rozporządzeniami do ustawy.

Natomiast Krzysztof Gawkowski zapowiedział konsultacje w sprawie cyfryzacji, zapraszając przedstawicieli rynku do pomocy w tworzeniu różnych przepisów prawa dotyczących kwestii związanych z cyfryzacją i telekomunikacją. Konsultacje mają odbyć się 20 czerwca na Stadionie Narodowym.

Jak dodał, wszystkie akty, które wyjdą z Ministerstwa Cyfryzacji, mają być poddawane konsultacjom. – Nie przewidujemy już procesów, które będą zmieniały ustawy z dnia na dzień. Żadnych lex pilotów – stwierdził.

Europejski kodeks łączności elektronicznej

Nowe przepisy wprowadzające Prawo komunikacji elektronicznej nie zakładają proponowanego przez ówczesny rząd Prawa i Sprawiedliwości tzw. lex pilot, czyli umieszczenia na pierwszych miejscach na listach operatorów telewizyjnych kanałów TVP. Tamte przepisy zostały wprowadzone do ustawy bez konsultacji rynkowych i były mocno krytykowane przez branżę.

Czytaj też: Węgierska TV2 komentuje start w konkursie KRRiT. "Kanał PTV głównie dla kobiet"

Konieczność przyjęcia Prawa komunikacji elektronicznej i przepisów je wprowadzających wiąże się z obowiązkiem wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów europejskich, ustanawiających Europejski kodeks łączności elektronicznej.

Europejski kodeks łączności elektronicznej zawiera pakiet przepisów określających prawa i obowiązki zarówno organów regulacyjnych, przedsiębiorców, jak i użytkowników końcowych, w tym konsumentów. W ustawach wprowadzających przepisy europejskie mają być zawarte m.in. takie zagadnienia, jak: gospodarowanie częstotliwościami, cyfrowe transmisje telewizyjne i radiofoniczne, postępowania przed Prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz przepisy karne i kary pieniężne.

Projekt zakłada też uchylenie dotychczas obowiązującej ustawy z 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne.

Czytaj też: Programy Biełsat TV są nadawane ze studia "Wiadomości". Przeprowadzka do dawnej siedziby TAI

(MNIE, 28.05.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.