Dział: INTERNET

Dodano: Luty 26, 2024

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Antyukraińska propaganda w 2023 roku warta prawie 190 mln zł. Raport IMM i Demagoga

W Polskim internecie opublikowano prawie 290 tys. antyukraińskich wpisów (screen: YouTube/CBC News: The National)

Instytut Monitorowania Mediów i Demagog przedstawili raport o antyukraińskiej propagandzie w polskim internecie w 2023 roku. Gdyby ktoś chciał dotrzeć do odbiorców z takim przekazem reklamowym, wydałby 189 mln zł.

W całym 2023 roku w polskich mediach społecznościowych i na forach dyskusyjnych analitycy IMM i Demagoga zidentyfikowali 288 850 wpisów, które uderzały w Ukrainę i Ukraińców. Ekwiwalent reklamowy tych wpisów wyniósł 189 mln zł – tyle trzeba byłoby zapłacić za reklamę o podobnym zasięgu.

Dyskusje moderowane w niewielkim stopniu

Z tej kwoty aż 91 proc. wygenerowały komentarze pod artykułami w popularnych serwisach i wpisy na forach internetowych, co pokazuje, w jak niewielkim stopniu moderowane są dyskusje w takich miejscach.

Czytaj też: "Tucker Carlson to pożyteczny idiota". CNN, "NYT" i BBC komentują wywiad z Putinem

– Ewidentnie mamy do czynienia z dużym dotarciem i wartością przekazu. Szkoda tylko, że jest on dezinformacją i nie przynosi niczego dobrego – podkreśla Monika Ezman, członkini zarządu, dyrektorka Centrum Zarządzania Jakością i Działu Analiz w IMM.

Najwięcej, bo aż 82,4 proc. antyukraińskich wpisów, zostało opublikowanych na platformie X (dawniej Twitter). Na Facebook trafiło 11,9 proc. takich wpisów. Na YouTube, Instagramie, forach internetowych czy w komentarzach na stronach serwisów internetowych znalazło się 5,7 proc. wpisów antyukraińskich.

Co ciekawe, wzrostu antyukraińskiej propagandy nie wygenerowała kampania wyborcza. Liczba antyukraińskich wpisów malała od sierpnia do października, by wzrosnąć dopiero później. Autorzy raportu łączą wzrost z protestem polskich przewoźników na granicy z Ukrainą. Cały raport Demagoga i IMM zatytułowany "Antyukraińska propaganda w 2023 roku" znajdą Państwo pod tym linkiem.

Czytaj też: Badania: dziennikarze nie zarabiają za dużo, ale to nic, bo nikt ich nie lubi

(PAR, 26.02.2024)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.