Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Grudzień 01, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Propagandyści z Instytutu Ossendowskiego nabrali wody w usta na temat dalszej działalności

Kursanci mogli wysłuchać, co na temat dezinformacji ma do powiedzenia m.in. Samuel Pereira (screen: YouTube/Instytut Ossendowskiego)

Instytut Ossendowskiego z prezesem Piotrem Nisztorem na czele milczy na temat kontynuacji Młodzieżowej Akademii do Walki z Dezinformacją. W tym roku w ramach tej inicjatywy zajęcia o dezinformacji prowadzili m.in. Samuel Pereira, zastępca dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, Adam Hofman, były polityk PiS, dziś PR-owiec czy Maciej Świrski, szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Instytut im. Ferdynanda A. Ossendowskiego od początku tego roku prowadził cykl szkoleń w ramach Młodzieżowej Akademii do Walki z Dezinformacją. Kursanci mogli wysłuchać, co na temat dezinformacji mają do powiedzenia m.in. Samuel Pereira, Adam Hofman, Marek Jakubiak, były poseł Kukiz'15, Sławomir Jastrzębowski, były redaktor naczelny „Super Expressu”, a obecnie właściciel serwisu Salon24.pl, Maciej Świrski, Wojciech Surmacz, prezes Polskiej Agencji Prasowej, Adrian Stankowski, redaktor naczelny „Gazety Polskiej Codziennie” i stały komentator w programach propagandowych TVP czy Piotr Nisztor z „Gazety Polskiej”, prowadzący programy w TVP Info i Polskim Radiu 24.

Nisztor: "Trudno wygospodarować czas"

Piotr Nisztor jest też prezesem Instytutu Ossendowskiego. Wiceprezesami są Cezary Bielakowski, redaktor naczelny PAP i Jakub Maciejewski z tygodnika „Sieci”, gospodarz propagandowego programu „Fakty czy kłamstwa” w TVP Info. Ostatnią sesję Akademii poprowadził 17 czerwca Janusz Cieszyński, wtedy minister cyfryzacji.

Czytaj też: Dorota Kania miała jednak kontakty ze służbami, wynika z publikacji "Poufnej rozmowy"

Instytut Ossendowskiego na realizację projektu Młodzieżowej Akademii Walki z Dezinformacją dostał z unijnego programu Erasmus+ 42 tys. euro. Decyzję o przyznaniu tej kwoty podjęła Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, która funkcjonuje jako fundacja skarbu państwa.

Jeszcze w sierpniu Piotr Nisztor na pytania „Presserwisu” odpowiadał: „Chcielibyśmy kontynuować Młodzieżową Akademię do Walki z Dezinformacją, podobnie jak zrealizować szereg innych projektów. Wszystko będzie jednak zależało od tego, czy uda nam się (tzn. założycielom/członkom zarządu) wygospodarować czas na to, co ze względu na fakt, że każdy z naszej trójki jest aktywnym dziennikarzem, nie jest takie łatwe”.

Brak odpowiedzi

We wrześniu na pytanie od osoby przedstawiającej się, że jest zainteresowana udziałem w kolejnej edycji programu o dezinformacji, prezes Instytutu Ossendowskiego odpowiedział, że poinformuje ją o tym mailowo. I zapadła cisza.

Czytaj też: Danuta Holecka żegna się z "Wiadomościami"? Są poszlaki, prezenterka zaprzecza

Gdy zadzwoniliśmy do Piotra Nisztora z pytaniem, czy i ewentualnie kiedy będzie kontynuowana Młodzieżowa Akademia do Walki z Dezinformacją, poprosił o przesłanie pytań na piśmie. Zamiast odpowiedzi na nie, otrzymaliśmy od Nisztora jednozdaniowy komunikat: „O planowanych lub realizowanych przez Instytut projektach będziemy na bieżąco informować w naszych mediach społecznościowych”.

Ostatni post na profilu Instytutu Ossendowskiego został zamieszczony 21 lipca i zachęcał do pobrania 80-stronicowej publikacji w formacie PDF, będącej podsumowaniem pierwszej edycji Młodzieżowej Akademii do Walki z Dezinformacją.

Czytaj też: Dorota Gawryluk przestaje kierować newsami Polsatu. Solorz wysyła sygnał nowej władzy

(MAK, 01.12.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.