Temat: prasa

Dział: PRASA

Dodano: Październik 21, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Wydawcy liczą, że po zmianie rządu doczekają się zerowej stawki VAT na prasę

Obniżka do zera stawki VAT na książki i prasę będzie istotnym wsparciem finansowym dla wydawców (fot. archiwum)

– Mam nadzieję że nowy nowy parlament i rząd przychylą się do naszych starań o zerowy VAT na prasę i książkę – mówi Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy.

– Prasa i książki są pakietem ujętym w unijnej dyrektywie vatowskiej, która zawiera zezwolenie dla krajowych regulatorów na wprowadzenie stawki zero. Takie rozwiązanie obiecywał nam obecny rząd, pod warunkiem zmian w dyrektywie. Zmiany wprowadzono, ale nie doczekaliśmy się do tej pory ich stosowania – wyjaśnia Frąckowiak. I dodaje: – To ważne dla prasy i dla całej naszej kultury. Chodzi nie tylko o kondycję prasy w sensie kondycji poszczególnych tytułów czy wydawców, ale przede wszystkim o mnóstwo miejsc pracy w całym segmencie gospodarki związanym z jej wydawaniem.

Czytaj też: Przed wyborami KO obiecywała zerowy VAT na książki. Wydawcy teraz na to liczą

Wydawcy nie są w stanie przerzucić wszystkich kosztów na ceny wydawnictw. Według GUS ceny gazet i czasopism we wrześniu wzrosły o 12 proc. (rok do roku), a książek o 8,3 proc.

– W tej chwili wysokie koszty dosłownie zabijają wydawców. Mam więc nadzieję, że będzie to najistotniejszy czynnik wspomagający branżę. Impuls, a nie bezpośrednia regulacja. Impuls, który wydawcy postarają się dobrze wykorzystać – podsumowuje prezes IWP.

Czytaj też: Dziennikarze w nowym Sejmie: Wołoszański, Kobosko i Wróbel. A kto nie?

(PAR, 21.10.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.