Temat: internet

Dział: INTERNET

Dodano: Maj 02, 2023

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Poziom antyukraińskiej propagandy spadał w lutym i marcu. Raport IMM i Demagoga

Nowy raport IMM i Demagoga o propagandzie antyukraińskiej obejmuje luty i marzec (screen: Demagog.org.pl)

Od 1 lutego do 31 marca 2023 roku w polskich mediach społecznościowych odnotowano łącznie niemal 120 tys. wpisów i komentarzy deprecjonujących Ukrainę i Ukraińców – wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Monitorowania Mediów i Stowarzyszenie Demagog. To czwarty raport, który powstał w ramach wspólnego projektu.

Od 1 do 28 lutego w polskojęzycznych mediach społecznościowych opublikowano 59,5 tys. wpisów i komentarzy w negatywny sposób odnoszących się do Ukrainy i Ukraińców. Między 1 a 31 marca było ich 60,2 tys. Szczytowa aktywność profili tworzących lub powielających antyukraińskie treści przypadła na 3 lutego, co zbiegło się z wizytą szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kijowie oraz 18 i 19 marca, kiedy Ukraińcy na krakowskim Rynku zorganizowali protest z żądaniami uwolnienia jeńców przetrzymywanych przez Rosjan.

Twitter najpopularniejszym nośnikiem antyukraińskiej propagandy

Jak mówi cytowana w raporcie Monika Ezman, dyrektorka Centrum Zarządzania Jakością i Działu Analiz IMM: – W okresie obu wydarzeń odnotowano znaczący wzrost wpisów antyukraińskich w sieci. Z naszych raportów jednoznacznie wynika, że zdarzenia i wiadomości powiązane z Ukrainą zawsze stają się punktem zapalnym wzmożonej aktywności internautów najczęściej publikujących negatywnie nacechowane wobec Ukrainy opinie.

Czytaj też: David Zaslav spotkał się z Andrzejem Dudą. "Na prośbę prezesa Warner Bros. Discovery"

O ile liczba antyukraińskich wpisów i komentarzy utrzymywała się na wyrównanym poziomie, o tyle spadał ich zasięg. W lutym wyniósł 16,5 mln potencjalnych kontaktów i zmalał o 26 proc. w stosunku do stycznia, osiągając poziom z grudnia 2022. W marcu spadł jeszcze bardziej do poziomu 12,7 mln potencjalnych kontaktów. Ekwiwalent reklamowy tych zasięgów wynosi 21,6 mln zł w lutym i 23,3 mln zł w marcu.

W obu miesiącach najpopularniejszym nośnikiem antyukraińskiej propagandy był Twitter. W lutym opublikowano na nim 54,7 monitorowanych tweetów i retweetów (91,8 proc. przekazu), w marcu – 55,4 tys. (92 proc. przekazu). Facebook był miejscem 3,2 tys. publikacji (5,4 proc.) w lutym i 3 tys. (5 proc.) w marcu.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że moderatorzy komentarzy na forach internetowych nie zawsze radzą sobie z usuwaniem antyukraińskiej propagandy. Chodzi m.in. o ExpressBydgoski.pl (Polska Press), Dziennik.pl (Infor), Weszlo.com (grupa Weszło), Pudelek.pl (Wirtualna Polska) bądź Papilot.pl (Marquard Media Polska).

Czytaj też: Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski nakłada 80 tys. zł kary dla nadawcy Tok FM

(PAR, 02.05.2023)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.