Temat: public relations

Dział: PUBLIC RELATIONS

Dodano: Sierpień 08, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

PR-owcy: Jarosław Kaczyński musi zmienić narrację, jeżeli nie chce stracić wyborców

"PiS to Jarosław Kaczyński, dlatego wpadki wizerunkowe lidera mogą przełożyć się nie tylko na jego wizerunek, ale także na wizerunek partii" – mówi dr Krystian Dudek, ekspert od marketingu politycznego (fot. Piotr Molecki/East News)

Tournée po Polsce Jarosława Kaczyńskiego było porażką – uważają specjaliści od kreowania wizerunku, a po zapowiedzi, że prezes PiS wróci do spotkań z wyborcami, ostrzegają: – By to się udało, Kaczyński będzie musiał zmienić narrację, inaczej nie przyciągnie wyborców.

Miał być objazd 94 okręgów PiS i spotkania w każdej z 2,5 tys. polskich gmin – tak zapowiadano tournée Jarosława Kaczyńskiego od konwencji, która odbyła się 4 czerwca.

Jarosław Kaczyński nie był w formie?

Ale 29 lipca Kaczyński nieoczekiwanie przerwał objazd. Działacze PiS twierdzą teraz, że wakacje to kiepski czas na to. Sam Kaczyński natomiast zapowiada powtórkę objazdu jesienią: "Po przerwie wakacyjnej będą kolejne, wchodzimy w okres szeroko rozumianej kampanii wyborczej" – mówił Michałowi Karnowskiemu na Wpolityce.pl.

Czytaj też: Trzy firmy chcą na zlecenie KRRiT badać model rodziny w serialach TVP, Polsatu i TVN

– Lato wcale nie jest złym okresem na takie polityczne spotkania – zauważa jednak Michał Raszka z Grupy PRC, ekspert z zakresu marketingu, PR, komunikacji i wizerunku. – Podobny objazd po kurortach zorganizowała kilka lat temu PO. Zresztą inni politycy PiS spotykają się z wyborcami mimo wakacji.

Jego zdaniem Jarosław Kaczyński po prostu nie był w formie. – W jego wystąpieniach nie było narracji pozytywnej ani żadnych propozycji programowych – zwraca uwagę Raszka. – Taka podróż po kraju jest dobrym sposobem na walkę o poparcie w sondażach wyborczych. Tymczasem dostaliśmy lipcowy sondaż Kantar Public, w którym PiS pierwszy raz od lat nie był na pierwszym miejscu wśród partii politycznych.

"Klimat nie sprzyja spotkaniom twarzą w twarz"

W wystąpieniach Kaczyńskiego były za to wpadki. Do takich Raszka zalicza uderzenie w osoby transpłciowe, użycie sformułowania "minister bezradności" pod adresem Zbigniewa Ziobry czy problem z wypowiedzeniem słowa "Sztokholm". – Było widać, że Jarosław Kaczyński nie jest w dobrej kondycji. Pytanie: czy po powrocie do objazdu zmieni narrację. Ludzie chcą teraz usłyszeć od polityków, jak walczyć z inflacją, a takich komunikatów od Kaczyńskiego nie dostali – mówi specjalista.

Czytaj też: Aktywiści zapowiadają prywatny akt oskarżenia wobec Jarosława Jakimowicza z TVP

– W komunikacji i zarządzaniu wizerunkiem bardzo ważny jest kontekst, dlatego politycy i ich doradcy dążą do tego, by zawsze eksponować się w sprzyjających okolicznościach – mówi "Presserwisowi" dr Krystian Dudek, ekspert od marketingu politycznego, wykładowca Akademii WSB i szef Instytutu Publico. – Obecna sytuacja w kraju: inflacja, narastające niepokoje społeczne oraz determinacja i mobilizacja osób chcących wyrazić sprzeciw wobec rządu powodują, że klimat nie sprzyja spotkaniom twarzą w twarz.

Press

Objazd Jarosława Kaczyńskiego po Polsce stał się źródłem memów (screen: Demotywatory.pl)

Jego zdaniem kampania bezpośrednia w takim momencie obarczona jest dużym ryzykiem, a gdy dodać do tego gafy i pomyłki, które przytrafiły się prezesowi Kaczyńskiemu – decyzja o zatrzymaniu tournée była uzasadniona.

Gafy Kaczyńskiego nie poprawiały sytuacji

– PiS jest partią typowo wodzowską. PiS to Jarosław Kaczyński, dlatego wpadki wizerunkowe lidera mogą przełożyć się nie tylko na jego wizerunek, ale także na wizerunek partii – mówi dr Dudek.

Czytaj też: Jak szefa KPRM przygotowywano do rozmowy z Piaseckim. Polityczny PR w mailach Dworczyka

– Na decyzję o przerwaniu objazdu ewidentnie wpłynęły popełniane przez Kaczyńskiego gafy – mówi w rozmowie z "Presserwisem" dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego. – Do tego doszła cała otoczka: limuzyny, policja konna, wyselekcjonowana publiczność, czasem dowożona na spotkania. To mocno uderzało w wizerunek prezesa.

Słupik dalej: – Prezes żyje w wyimaginowanym świecie, odległym od życia przeciętnego Polaka, który odczuwa inflację, drożyznę i rosnące raty kredytów.

Obrazki wyjęte z PRL-u

Politolog wskazuje na badania opinii publicznej CBOS, według których pesymizm w nastrojach społecznych sięga 70 proc. Tego nie mógł naprawić objazd, który przypominał propagandę sukcesu w PRL-u. – To były obrazki jakby żywcem wyjęte z tzw. "wizyt gospodarskich" I sekretarza PZPR. Dzieci w strojach ludowych, koła gospodyń wiejskich, lizusowskie powitania i wystąpienia lokalnych polityków, odczytywanie pytań z kartki przez "przypadkowego człowieka" – wylicza dr Słupik i dodaje: – Ta podróż i jej okoliczności stały się same w sobie memem, a dla władzy nie ma nic bardziej zabójczego niż śmieszność.

Czytaj też: Skecz Neo-Nówki krytykujący PiS w końcu trafił na YouTube Polsatu

Specjaliści zgadzają się co do tego, co musi zrobić sztab Kaczyńskiego. Po pierwsze – poczekać na jesień, kiedy wyjaśni się sytuacja z cenami paliw i energii, być może nie będzie tak zła, jak się zapowiada. Po drugie – przedstawić kilka recept na drożyznę, zmienić narracje na taką, która prezentuje pozytywną przyszłość, bez odniesień do "winy Tuska" i ciągłego straszenia tym, co nastąpi. Po trzecie – odpowiednio przygotować prezesa do spotkań lub postawić na lepiej prezentujących się na spotkaniach bezpośrednich jego przybocznych.

– Twórcy tej propagandy wokół Kaczyńskiego zapominają, iż ona się klei, kiedy jest dobrze, ale przestaje się kleić, kiedy zaczyna szwankować gospodarka – podsumowuje dr Tomasz Słupik.

Czytaj też: O Lisie w Trzódce w Tok FM. „Decyzja o zwolnieniu polityczna”. „Jak uratować komentatora?”

(PAR, 08.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.