Temat: telewizja

Dział: TELEWIZJA

Dodano: Sierpień 08, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Skecz Neo-Nówki krytykujący PiS w końcu trafił na YouTube Polsatu

Kontrowersyjny występ Neo-Nówki był pokazywany w Polsacie na żywo (screen YouTube.com/Polsat)

Polsat z opóźnieniem udostępnił kontrowersyjny skecz kabaretu Neo-Nówka, w którym aktorzy w ostrych słowach kpią z Prawa i Sprawiedliwości, propagandy TVP i sytuacji politycznej w Polsce. Mimo szerokiej dyskusji w mediach na temat tego skeczu, do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie wpłynęła żadna skarga na występ.

Po tym, gdy Polsat wyemitował pod koniec lipca na żywo skecz Neo-Nówki zatytułowany "Wigilia", w kręgach kabaretowym, politycznym i dziennikarskim trwa dyskusja o granicach artystycznej wolności, a także jakości polskiej sceny kabaretowej.

Skecz Neo-Nówki z opóźnieniem na kanale Polsatu

Kontrowersyjny występ Neo-Nówka na swoim YouTubie opublikowała już w ubiegłą niedzielę. Do tej pory wideo ma ponad 7,5 mln odtworzeń.

Czytaj też: Aktywiści zapowiadają prywatny akt oskarżenia wobec Jarosława Jakimowicza z TVP

Natomiast Polsat – mimo że udostępnił inne fragmenty z koszalińskiego festiwalu – ze skeczem Neo-Nówki czekał kilka dni. Ostatecznie opublikował występ grupy dopiero w ostatni piątek. Do niedzieli wieczorem wideo miało ponad 700 tys. odtworzeń.

Członkowie Neo-Nówki pojawili się w weekend na festiwalu Pol'and'Rock, gdzie odnieśli się do reakcji na ich występ w Koszalinie. Kabareciarze tłumaczyli, że wielokrotnie w swoich występach poruszali tematy polityczne, obśmiewając nie tylko PiS. Zaznaczyli, że głównym przesłaniem "Wigilii" jest pokazanie polsko-polskiej wojny, która nawet przy świątecznym stole dzieli rodziny.

– Pokazaliśmy prawdę, a ona kogoś zabolała. Wypowiedzieliśmy głośno słowa, które padają w każdym polskim domu. Zrobiła się z tego wielka inba. To absurd – mówił podczas spotkania Akademii Sztuk Przepięknych w ramach Pol'and'Rock Festivalu Roman Żurek, jeden z członków kabaretu.

"Władza walcząca z kabaretem jest skończona"

Aferę wokół skeczu Neo-Nówki skomentował też goszczący w "Szkle kontaktowym" w TVN 24 Robert Górski, twórca "Ucha Prezesa", który wcielił się w postać prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. – Widzę w nich gniew. Tam może nie było już w nich tyle humoru, co więcej gniewu. Po prostu powiedzieli to, co mówią ludzie. I takim językiem, jakim mówią ludzie – stwierdził Górski.

Czytaj też: Trzy firmy chcą na zlecenie KRRiT badać model rodziny w serialach TVP, Polsatu i TVN

W sprawie kontrowersyjnego skeczu wypowiedziało się także kilku znanych polityków. "Władza, która walczy z kabaretem, jest nie tylko śmieszna, ale i skończona" – napisał na Twitterze Marcin Kierwiński z KO.

"Trochę nie wierzyłem, że opozycja robi inbę o kabaret, który jedyne czym zasłynął, to bezbectwo tak wielkie, że zbanowali pół Twittera. Ale już rozumiem to zaangażowanie, przecież ten 'skecz' to dosłowny zapis wystąpienia każdego polityka PO w mediach" – ripostował z kolei Radosław Fogiel z PiS.

Mimo wzmożonego oburzenia na występ do tej pory do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie wpłynęła w tej sprawie żadna skarga.

Festiwal Kabaretu w Koszalinie odbywa się od 1995 roku w ostatnią sobotę lipca. Biorą w nim udział wykonawcy z całej Polski i uważany jest za największą tego typu imprezę w Polsce. W latach 1995–2017 kabareton transmitowany był na żywo w TVP 2. Od 2017 roku kabareton transmituje telewizja Polsat.

Czytaj też: Materna o odejściu z Newsweeka: „Jeżeli będę zwalniał Redaktora Sekielskiego...”

(BAE, 08.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.