Dział: PRASA

Dodano: Sierpień 05, 2022

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

Materna o odejściu z Newsweeka: „Jeżeli będę zwalniał Redaktora Sekielskiego...”

Krzysztof Materna był felietonistą "Newsweek Polska" ponad 10 lat (fot. Wojciech Olkusnik/East News)

Krzysztof Materna, z którym "Newsweek Polska" zakończył współpracę - o czym Press.pl napisał jako pierwszy pod koniec lipca - pożegnał się teraz ze swoimi czytelnikami na Facebooku. Zrobił to, bo nie otrzymał "od redakcji szansy na pożegnanie się z moimi czytelnikami w Newsweeku, nad czym ubolewam, bo jestem wychowany w innej kulturze pożegnań". Wykpił jednocześnie nowego naczelnego "Newsweeka" Tomasza Sekielskiego. 

Informację o rezygnacji "Newsweeka" z felietonów Krzysztofa Materny pozyskaliśmy wtedy, gdy z redakcją żegnała się także Manuela Gretkowska. Materna potwierdził nam tę informację, ale nie chciał jej komentować. Za to Tomasz Sekielski, nowy naczelny "Newsweeka Polska" po Tomaszu Lisie powiedział nam wtedy: - Zbigniew Hołdys, Krzysztof Varga i Henryk Sawka w dalszym ciągu będą współpracować z "Newsweekiem". Na razie nie ma planów zastąpienia Krzysztofa Materny i Manueli Gretkowskiej nowymi felietonistami.

Czytaj też: "Newsweek Polska" kończy współpracę z Krzysztofem Materną i Manuelą Gretkowską

Krzysztof Materna na swoim profilu na Facebooku napisał w piątek: "Szanowni Państwo, nie jest już żadną tajemnicą, że po 10 latach cotygodniowego felietonu Newsweek zrezygnował ze mnie jako felietonisty. Jestem daleki od analizowania przyczyn tej decyzji Redaktora Naczelnego, Pana Tomasza Sekielskiego. Każdy redaktor naczelny ma prawo układania sobie zawartości pisma według własnego uznania".

Później pozwolił sobie na kąśliwe uwagi: "Niestety, nie otrzymałem od redakcji szansy na pożegnanie się z moimi czytelnikami w Newsweeku, nad czym ubolewam, bo jestem wychowany w innej kulturze pożegnań. Chciałbym w związku z tym serdecznie podziękować moim czytelnikom, od których otrzymałem wiele dowodów sympatii. Chciałbym też przeprosić tych wszystkich, którzy nie rozumieli o czym piszę. Oczywiście nie jest to ich wina, tylko moja. Jeżeli przyjdzie kiedyś w moim życiu taki moment, że będę zwalniał Redaktora Sekielskiego, to oczywiście dostanie on możliwość pożegnania się ze swoimi sympatykami".

Zakończył: "Tym wszystkim, których przywiązałem do moich refleksji na temat codzienności, przyrzekam, że po urlopie będę zamieszczał mój cotygodniowy felieton, a gdzie to będzie i o której godzinie, zawiadomię osobnym komunikatem. Wszystkich pozdrawiam, a Redakcji Newsweeka życzę sukcesów na nowej drodze życia".

W ślad za tym wpisem - w piątek wieczorem - Tomasz Lis, który zaprosił Maternę na łamy "Newsweeka Polska", napisał na Twitterze: "Nie ja w tym momencie powinienem to robić, ale bardzo dziękuję Krzysztofowi Maternie za pisanie 10 lat do Newsweeka. Manueli Gretkowskiej też serdeczne dzięki za nasz kilkumiesięczny tygodnikowy romans. Obojgu mówię - do zobaczenia wkrótce".

Ani Lis, ani Materna nie zdradzają, co oznaczają stwierdzenia o "cotygodniowych felietonach po urlopie" oraz "do zobaczenia wkrótce". Przypomnijmy, że Tomasz Lis jest większościowym udziałowcem portalu NaTemat.pl.

Krzysztof Materna to współtwórca programów radiowych i telewizyjnych, takich jak m.in. "Spotkanie z balladą”, "60 minut na godzinę”. W latach 80. i 90. wraz z Wojciechem Mannem tworzył duet telewizyjny, realizując programy w Telewizji Polskiej. Od 2020 roku jest dyrektorem artystycznym Teatru Bagatela w Krakowie. Współpracował z Radiem Nowy Świat.  

(MAT, 05.08.2022)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.