Redakcje zabezpieczają się przed cyberatakami
Redakcje dbają o bezpieczeństwo w sieci (fot. Mika Baumeister/Unsplash.com)
Redakcje poważnie podchodzą do kwestii zabezpieczeń korespondencji czy danych wrażliwych. Wśród wdrożonych rozwiązań są: uwierzytelnianie dwuskładnikowe, regularne szkolenia z cyberbezpieczeństwa i ochrona antyspamowa.
W obliczu nasilających się ataków hakerskich zapytaliśmy redakcje, czy podjęły specjalne działania, aby lepiej zabezpieczyć korespondencję dziennikarzy i wrażliwe dane.
- Korzystaliśmy i korzystamy z bezpiecznych systemów komunikacji, przestrzegamy również zasad bezpieczeństwa i odpowiedniej ochrony naszych rozmówców i informatorów - mówi Michał Siegieda, rzecznik prasowy Wirtualnej Polski.
Podobnie jest w Agorze i jej spółkach, gdzie od dawna stosowane są wielopoziomowe zabezpieczenia, chroniące korespondencję pracowników i stałych współpracowników - w tym dziennikarzy.
Testy, SMS-y, dwuskładnikowe logowanie
- Do najważniejszych elementów systemu zabezpieczeń należą: logowanie do służbowej poczty na zasadzie 2FA, czyli poprzez dwuskładnikowe uwierzytelnienie - mówi Agata Staniszewska, zastępca dyrektora ds. komunikacji korporacyjnej. Dwuskładnikowe uwierzytelnianie to sposób autoryzacji podczas logowania, które zakłada konieczność użycia dodatkowego elementu potwierdzającego tożsamość logującego, np. podanie kodu SMS.
- Oprócz tego w Agorze działają zaawansowana ochrona antyspamowa oraz rozwiązania z zakresu ochrony danych. Zespół IT wykonuje też cykliczne testy, przeprowadza akcje informacyjne oraz prowadzi szkolenia – również w ramach szkoleń e-learningowych. W ramach kampanii informacyjnych uczy pracowników tworzenia własnych zabezpieczeń (np. złożonych haseł dostępu do służbowej poczty) oraz powiadamia o aktualnych zagrożeniach, takich jak ataki phishingowe - tłumaczy Staniszewska.
Także Grupa RMF jako część międzynarodowej korporacji medialnej kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo danych firmy i jej pracowników. - Jednym z rozwiązań stosowanych już od dłuższego czasu w naszej firmie jest także uwierzytelnianie dwuskładnikowe - mówi Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF. - Oprócz tego odbywają się regularne szkolenia dla wszystkich pracowników dotyczące cyberbezpieczeństwa. Ostatnie, zorganizowane w maju, poświęcone było m.in. ochronie własnych danych w sieci, sposobom na obronę przed cyberatakiem oraz na prawidłowe zabezpieczenie konta - dodaje.
Jak zaznacza Agnieszka Skrzypek-Makowska, communications manager w Ringier Axel Springer Polska, bezpieczeństwo systemów jest w firmie priorytetem. - Mamy najwyższe standardy bezpieczeństwa, również w przypadku skrzynek mailowych i korespondencji dziennikarzy. Na bieżąco monitorujemy sytuację i natychmiast reagujemy na wszelkie podejrzane aktywności w naszej sieci - mówi Skrzypek-Makowska.
Również Grupa Interia podchodzi poważnie do wszystkich doniesień dotyczących cyberataków. - Stosujemy nowoczesne rozwiązania i technologie, które chronią korespondencję wszystkich naszych pracowników, m.in. aplikację Outlook z wbudowanym system bezpieczeństwa firmy Microsoft, oprogramowanie antywirusowe i antyphishingowe oraz inteligentną listę antyspamową - wymienia Paweł Baryś, specjalista ds. PR. - Dodatkowo dzięki licznym szkoleniom i kampaniom informacyjnym dbamy o podnoszenie kompetencji zespołu w zakresie cyberbezpieczeństwa. Nad całością spraw dotyczących bezpieczeństwa IT w Grupie Interia czuwa oddzielny departament - dodaje.
(BAE, 25.06.2021)