UOKiK zakończył postępowanie wobec SKM SAR bez orzekania o winie
Badanie dokumentacji SKM SAR zajęło UOKiK 2,5 roku (fot. Pixabay)
Postępowanie prowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którego stroną było Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR, oficjalnie zakończyło się, zgodnie z wcześniejszymi informacjami "Presserwisu, brakiem stwierdzenia przez Urząd praktyki ograniczającej konkurencję.
Postępowanie wyjaśniające UOKiK było prowadzone od 20 lutego 2018 roku i dotyczyło zasad organizowania przetargów reklamowych i uczestnictwa w nich oraz działania i wykorzystywania platformy przetargowej SKM SAR. Zarzut wobec SAR dotyczył "organizowania niedozwolonej wymiany informacji" za pomocą udostępnionej przez SAR platformy internetowej, na której agencje marketingowe zamieszczały informacje, w jakich przetargach zamierzają wziąć udział. Zdaniem UOKiK wiedza o zachowaniu konkurentów mogła ograniczać konkurencję pomiędzy agencjami zrzeszonymi w SAR.
Drugi zarzut UOKiK dotyczył funkcjonowania Klubu Brand Design, który, zdaniem UOKiK, miał namawiać agencje brandingowe do rezygnacji z udziału w niektórych konkursach - chodziło o przetargi, w których klienci nie zwracali agencjom kosztów postępowania. UOKiK przyznawał, że żądanie opłaty za udział w przetargu może być uzasadnione ze względu na nakład pracy konieczny do przygotowania oferty, ale powinna to być indywidualna decyzja każdej firmy, a nie wynikać z porozumienia.
Oba zarzuty zostały oddalone, ale w wyniku postępowania SAR zobowiązał się do zastąpienia dotychczasowych zasad (czyli m.in. ustaleń Klubu Brand Design i zasad przetargowych dostępnych wcześniej na zamkniętej już stronie przetargowej) białą księgą poprzez uchwałę walnego zgromadzenia członków SAR. SAR ma poinformować o tym swoich członków i promować białą księgę jako rekomendację standardów do stosowania w przetargach przez zamawiających i dostawców. Biała księga, która jest wynikiem prac reprezentantów reklamodawców i agencji, zawiera usystematyzowane standardy przetargowe i współpracy, ukształtowane w toku dialogu brandowego.
(AMS, 13.10.2020)