Dział: TELEWIZJA

Dodano: Lipiec 22, 2020

Narzędzia:

Drukuj

Drukuj

REM o "Wiadomościach": naruszyły zasady zapisane w Karcie etycznej mediów

Zdaniem "Wiadomości" Trzaskowski "kluczy" ws. odszkodowań za mienie pożydowskie (screen: Wiadomosci.tvp.pl)

Rada Etyki Mediów podziela negatywną opinię środowisk żydowskich na temat materiału "Wiadomości" TVP zarzucającego Rafałowi Trzaskowskiemu gotowość do "spełniania żydowskich żądań". Według REM "w publikacji tej drastycznie naruszono cztery zasady zapisane w Karcie Etycznej Mediów: prawdy, obiektywizmu, uczciwości oraz szacunku i tolerancji".

Skarga skierowana do REM dotyczyła wyemitowanego 9 lipca materiału Adriana Boreckiego "Trzaskowski spełni żydowskie żądania?". Chodziło o odszkodowania, o które "upominają się niektóre organizacje żydowskie". Rada podkreśla, że "»Wiadomości« (…) przekształciły się w instrument propagandy jednego z kandydatów w tych wyborach, działając w ramach frontu wsparcia przez partię PiS i rząd swojego prezydenta, ubiegającego się o drugą kadencję. Uzasadnione jest więc określanie TVP mianem telewizji »rządowej«, »państwowej«, »partyjnej«, a nie publicznej". REM zwróciła uwagę, że jedyną instytucją, która może zwrócić uwagę TVP, jest Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Skargę złożyli naczelny rabin RP Michael Schudrich, przewodnicząca zarządu Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP Klara Kołodziejska-Połtyn i p.o. dyrektor American Jewish Committee Sebastian Rejak.

REM podobną sprawą zajmowała się także w czerwcu. W odpowiedzi na skargę AJC Central Europe na materiał Konrada Węża "Trzaskowski odbierze Polakom 200 miliardów?" rada stwierdziła, że materiałami "naruszającymi wszystkie zasady Karty Etycznej Mediów (...) państwowa telewizja godzi w interes Polski".

Sprawdź, o czym piszemy
w najnowszym numerze

Okładka

(JSX, 22.07.2020)

* Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl + Enter
Pressletter
Ta strona korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony bez zmiany ustawień dotyczących cookies w przeglądarce zgadzasz się na zapisywanie ich w pamięci urządzenia. Dodatkowo, korzystając ze strony, akceptujesz klauzulę przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w Regulaminie.