PBC wprowadzają nowe badanie reklamy prasowej
Polskie Badania Czytelnictwa ruszyły z nowym badaniem reklamy prasowej, w którym wykorzystano eyetracker – urządzenie śledzące ruch gałek ocznych badanego.
Reklama w prasie jest czytana i mierzalna – taki jest wniosek z nowego badania, którego wyniki zaprezentowały dziś Polskie Badania Czytelnictwa.
Badanie pokazało, że czytelnicy skupiają swój wzrok na reklamie (średnio na dwie trzecie sekundy) i wielokrotnie do niej wracają podczas życia jednego wydania czasopisma. Czytelnicy nie omijają też artykułów sponsorowanych, które dotąd cieszyły się opinią rzadziej czytanych treści.
– Są warte swej ceny – podkreśla Waldemar Izdebski, prezes PBC.
Spółka przekonuje, że dzięki nowej metodologii wydawcy i agencje mediowe dostaną twarde dane dotyczące reklamy w prasie. Chociażby wskaźnik reallGrossImpression, czyli całkowitą liczbę jakościowych (dwie trzecie sekundy i więcej) kontaktów z reklamą, jakie ma jedno wydanie pisma. „Fakt" ma ich ponad 10 mln, „Twój Styl" - 8,9 mln, a „Tele Tydzień" - aż 36,8 mln.
Przedstawiciele wydawnictw i agencji mediowych, biorących udział w pracach nad badaniem, podkreślają, że media plannerzy dostaną wskaźniki dotyczące konkretnie reklamy w piśmie, a nie całego pisma (nośnika). Mają nadzieję, że o prasie przestanie się mówić wyłącznie w kontekście wysokości sprzedaży. Bo jedna emisja reklamy wcale nie równa się jednemu z nią kontaktowi.
Wyniki badania będą włączone do przeglądarki do planowania kampanii PBC Planner. Będą dostępne dla klientów spółki, a część opublikowana na stronach PBC.
W pracach wzięli udział zrzeszeni w PBC wydawcy: m.in. Agora, Burda, Polska Press, Visteria, Fratria, Gremi Media, Polityka, ZPR Media, RASP, Bauer, Bonnier Polska, Edipresse, Infor czy Marquard Media Polska i agencje mediowe, m.in. Codemedia, Havas Media, Infinity Media, Media On, Mediacom, Mindshare Polska, Zenith, Wavemaker, Starcom i IPG Mediabrands/U2Media.
(JSX, 30.10.2019)