Wojciech Król z KO najprawdopodobniej uzupełni skład Rady Mediów Narodowych
Poseł KO Wojciech Król najprawdopodobniej zajmie miejsce Krzysztofa Czabańskiego w Radzie Mediów Narodowych (fot. Rafał Guz/PAP)
Wojciech Król, poseł Koalicji Obywatelskiej, jest coraz bliżej Rady Mediów Narodowych, w której zajmie miejsce Krzysztofa Czabańskiego. Wczoraj jego kandydaturę pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja kultury i środków przekazu.
Za kandydaturą Króla głosowało 15 posłów, dziewięciu było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.
Medialne doświadczenie Wojciecha Króla
Podczas prezentacji kandydata Piotr Adamowicz (KO), przewodniczący sejmowej komisji kultury, podkreślał jego medialne doświadczenie.
Czytaj też: Roman Młodkowski nie jest już prezesem Biznes24. Zastąpił go Kamil Bilecki
„Pracę dziennikarską Wojciech Król zaczynał radiowej spółce Ad.Point, w Eurozecie pracował na stanowisku specjalisty ds. reklamy, media planner i copywriter” – mówił Adamowicz. „Karierę zawodową kontynuował w TVP 2. Przeszedł drogę od researchera przez dziennikarza do wydawcy” – dodał poseł.
Król ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi na wydziale operatorskim (realizacja programów dziennikarskich). Odbył również studia podyplomowe z dziennikarstwa i zarządzania w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Teraz kończy prawo, a tytuł jego pracy magisterskiej brzmi: "Rola Rady Mediów Narodowych w strukturze organów państwowych Rzeczypospolitej Polskiej".
Domniemanie konstytucyjności Rady Mediów Narodowych
Poseł PiS Marek Suski podczas posiedzenia komisji zapytał Wojciecha Króla, czy jego zdaniem RMN jest ciałem konstytucyjnym, a jeśli tak, to dlaczego KO łamie zasady kadencyjności obowiązujące w tej radzie (przewodniczący RMN Krzysztof Czabański został odwołany przez Sejm przed upływem kadencji ze względu na konflikt interesów).
Czytaj też: Wyniki oglądalności "Strefy starcia Michała Adamczyka" w stacji wPolsce24
"Wobec przyjętej przez Sejm ustawy stosuje się zasadę domniemania konstytucyjności, chyba że Trybunał Konstytucyjny stwierdzi jej niekonstytucyjność" – odpowiedział Wojciech Król.
Głosowanie Sejmu nad wyborem Króla do RMN zaplanowano na czwartkowy wieczór.
Koalicja rządowa uzyska większość w RMN
Zgodnie z ustawą o RMN w jej skład wchodzi pięć osób, wybieranych na sześcioletnie kadencje. Trzy powołuje Sejm, dwóch prezydent RP po wskazaniu kandydatów przez największe opozycyjne kluby parlamentarne.
Czytaj też: Tomasz Michalski po sześciu latach pracy dla WP przechodzi do RAS Polska
Po odwołaniu Krzysztofa Czabańskiego w RMN zostali: Piotr Babinetz i Joanna Lichocka – wskazani przez PiS i wybrani w 2022 roku przez Sejm ubiegłej kadencji oraz Robert Kwiatkowski i Marek Rutka z Lewicy, powołani przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Wybór Wojciecha Króla oznacza, że większość w RMN uzyska koalicja rządowa. Ustawa określa, że RMN wybiera władze mediów publicznych.
Czytaj też: Europejscy wydawcy przeciwni testom Google. Są "zaniepokojeni brakiem przejrzystości"
(JF, 20.11.2024)